hotel-booking-plugin - en to da_DK translation catalogue (1693 entries)

en:  &#215; %d night |  &#215; %d nights
da_DK[0]:  &#215; %d nat
da_DK[1]:  &#215; %d nætter

en:  &#215; %d time |  &#215; %d times
da_DK[0]:  &#215; %d gang
da_DK[1]:  &#215; %d gange

en:  There was %2$d failure. |  There were %2$d failures.
da_DK[0]:  Der opstod %2$d fejl.
da_DK[1]:  Der opstod %2$d fejl.

en:  and %d child |  and %d children
da_DK[0]:  og %d barn
da_DK[1]:  og %d børn

en:  from %s - till %s
da_DK:  fra %s - til %s

en: "%s" email will not be sent: there is no customer email in the booking.
da_DK: "%s" e-mail vil ikke blive sendt: Der er ingen kunde e-mail i reservationen.

en: "%s" mail sending is failed.
da_DK: "%s" mail afsendelse mislykkedes.

en: "%s" mail sending to admin is failed.
da_DK: "%s" mail afsendelse til admin er mislykkedes.

en: "%s" mail was sent to admin.
da_DK: "%s" mail blev sendt til admin.

en: "%s" mail was sent to customer.
da_DK: "%s" mail blev sendt til kunden.

en: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; has been added to your reservation. | %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; have been added to your reservation.
da_DK[0]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; er blevet tilføjet til din reservation.
da_DK[1]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; er blevet tilføjet til din reservation.

en: %1$s at %2$s
da_DK: %1$s ved %2$s

en: %1$s is enabled, but the <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
da_DK: %1$s er aktiveret, men <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> indstillingen er deaktiveret. Aktivér SSL og sørg for, at din server har et gyldigt SSL-certifikat. Ellers vil %1$s kun fungere i testtilstand.

en: %1$s on %2$s
da_DK: %1$s på %2$s

en: %1$s. See the <a href="%2$s" target="_blank">full list</a>.
da_DK: %1$s. Se den <a href="%2$s" target="_blank">fulde liste</a>.

en: %d URL pulled for parsing. | %d URLs pulled for parsing.
da_DK[0]: %d URL trukket til analyse.
da_DK[1]: %d URLer trukket til analyse.

en: %d adult | %d adults
da_DK[0]: %d voksen
da_DK[1]: %d voksne

en: %d child | %d children
da_DK[0]: %d barn
da_DK[1]: %d børn

en: %d guest | %d guests
da_DK[0]: x %d gæst
da_DK[1]: x %d gæster

en: %d item
da_DK: %d element

en: %d items
da_DK: %d elementer

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: %1$d event found in calendar %2$s | %1$d events found in calendar %2$s
da_DK[0]: %1$d begivenhed fundet i kalenderen %2$s
da_DK[1]: %1$d begivenheder fundet i kalenderen %2$s

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar file is not empty, but there are no events in %s
da_DK: Kalenderfilen er ikke tom, men der er ingen begivenheder i %s

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar source is empty (%s)
da_DK: Kalenderkilde er tom (%s)

en: %s - copy
da_DK: %s - kopi

[ctx: %s - error description]
en: Parse error. %s
da_DK: Analyse fejl. %s

en: %s accommodation found | %s accommodations found
da_DK[0]: %s indkvartering fundet
da_DK[1]: %s indkvarteringer fundet

en: %s accommodation selected. | %s accommodations selected.
da_DK[0]: %s indkvartering valgt.
da_DK[1]: %s indkvarteringer valgt.

en: %s is a required field.
da_DK: %s er et obligatorisk felt.

en: %s is available for selected dates.
da_DK: %s er tilgængelig på de valgte datoer.

en: %s is not a valid email address.
da_DK: %s er ikke en gyldig mailadresse.

en: %s night | %s nights
da_DK[0]: %s nat
da_DK[1]: %s nætter

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Cancelled
da_DK: %site_title% - Booking #%booking_id% annulleret

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Confirmed
da_DK: %site_title% - Booking #%booking_id% Bekræftet

en: %site_title% - Booking #%booking_id% is placed
da_DK: %site_title% - Booking #%booking_id% er placeret

en: %site_title% - Confirm your booking #%booking_id%
da_DK: %site_title% - Bekræft din booking #%booking_id%

en: %site_title% - New booking #%booking_id%
da_DK: %site_title% - Ny booking #%booking_id%

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is approved
da_DK: %site_title% - Din booking #%booking_id% er godkendt

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is cancelled
da_DK: %site_title% - Din booking #%booking_id% annulleres

en: %site_title% - account details
da_DK: %site_title% - kontooplysninger

en: &#197;land Islands
da_DK: &#197;land-øerne

en: &lt; Prev
da_DK: &lt; Forrige

en: 2Checkout "Order Created" notification received.
da_DK: 2Checkout "Ordre oprettet" notifikation modtaget.

en: 2Checkout fraud review failed
da_DK: 2Checkout bedrageri gennemgang mislykkedes

en: 2Checkout fraud review in progress
da_DK: 2Checkout bedrageri gennemgang i gang

en: 2Checkout fraud review passed
da_DK: 2Checkout bedrageri gennemgang bestået

en: <a href="%s">Upgrade to Premium</a> to enable this feature.
da_DK: <a href="%s">Opgrader til Premium</a> for at aktivere denne funktion.

en: <code>Please select Accommodation Type and click Create Rate button to continue.</code>
da_DK: <code>Vælg venligst Overnatningstype og klik på Opret pris knappen for at fortsætte.</code>

en: <strong>Note:</strong> Payment methods will appear on the checkout page only when Confirmation Upon Payment is enabled in Accommodation > Settings > General > Confirmation Mode.
da_DK: <strong>Bemærk:</strong> Betalingsmetoder vises kun på betalingssiden, når bekræftelse ved betaling er aktiveret i Indkvarteringsindstillinger > Generelt > Bekræftelsestilstand.

en: A database error.
da_DK: Databasefejl.

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new keys now as the secret key will be hidden once you leave this page.
da_DK: API-nøgle genereret. Sørg for at kopiere dine nye nøgler nu, da den hemmelige nøgle vil blive skjult, når du forlader denne side.

en: API Key updated successfully.
da_DK: API-nøgle opdateret.

en: API key
da_DK: API nøgle

en: ASC - from lowest to highest values (1, 2, 3). DESC - from highest to lowest values (3, 2, 1).
da_DK: ASC - fra laveste til højeste værdi (1, 2, 3). DESC - fra højeste til laveste værdi (3, 2, 1).

en: Abandoned <span class="count">(%s)</span> | Abandoned <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Forladt <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Forladt <span class="count">(%s)</span>

en: Abort Process
da_DK: Afbryd Proces

en: Aborting...
da_DK: Afbryder...

en: Access type of these keys.
da_DK: Adgangstype for disse nøgler.

en: Accommodation
da_DK: Indkvartering

en: Accommodation #%d
da_DK: Indkvartering #%d

en: Accommodation #%s
da_DK: Indkvartering #%s

en: Accommodation Categories
da_DK: Indkvarterings-kategori

en: Accommodation Category
da_DK: Indkvarterings-kategori

en: Accommodation Rate Description
da_DK: Beskrivelse af pris på indkvartering

en: Accommodation Rate Title
da_DK: Titel på indkvarteringens pris

en: Accommodation Rate: %s
da_DK: Indkvarteringspris: %s

en: Accommodation Rates List
da_DK: Liste over indkvarteringspriser

en: Accommodation Reviews
da_DK: Anmeldelser af Indkvarteringssted

en: Accommodation Subtotal
da_DK: I alt for indkvartering

en: Accommodation Tag
da_DK: Indkvarterings Tag

en: Accommodation Tags
da_DK: Indkvarterings Tags

en: Accommodation Taxes
da_DK: Indkvarterings gebyrer

en: Accommodation Type
da_DK: Indkvarterings Type

en: Accommodation Type Bed
da_DK: Indkvartering Type Seng

en: Accommodation Type Categories
da_DK: Indkvartering Type Kategorier

en: Accommodation Type Gallery
da_DK: Galleri over Indkvarteringstype

en: Accommodation Type ID
da_DK: Indkvartering Type ID

en: Accommodation Type Link
da_DK: Liste over indkvarteringsmåder

en: Accommodation Type Title
da_DK: Liste over indkvarteringsmåder

en: Accommodation Type is not valid.
da_DK: Indkvarteringstype er ikke gyldig.

en: Accommodation Type:
da_DK: Indkvarterings Type:

en: Accommodation Type: %s
da_DK: Indkvarterings Type. %s

en: Accommodation Types
da_DK: Indkvarterings måder

en: Accommodation Types Listing
da_DK: Liste over indkvarteringsmåder

en: Accommodation count is not valid.
da_DK: Antal indkvarteringer er ikke gyldigt.

en: Accommodation generated. | %s accommodations generated.
da_DK[0]: Indkvartering oprettet.
da_DK[1]: %s Indkvarteringer oprettet.

en: Accommodation is already booked.
da_DK: Indkvarteringen er allerede booket.

en: Accommodation pagination
da_DK: Numerering af Indkvartering fortløbende

en: Accommodation updated.
da_DK: Indkvartering opdateret.

en: Accommodation(s) reservation
da_DK: Reservation af indkvartering(er)

en: Accommodation:
da_DK: Indkvartering:

en: Accommodation: %s
da_DK: Indkvartering: %s

en: Accommodation: <a href="%1$s">%2$s</a>
da_DK: Indkvartering: <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Accommodations
da_DK: Indkvarteringsmuligheder

en: Accommodations are not available.
da_DK: Indkvarteringsmåden er ikke tilgængelig.

en: Account
da_DK: Konto

en: Account Number
da_DK: Kontonummer

en: Account creation
da_DK: Konto oprettelse

en: Account data updated.
da_DK: Kontodata opdateret.

en: Accounts
da_DK: Konti

en: Action
da_DK: Handling

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Activate License
da_DK: Aktiver Licens

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Active Accommodations:
da_DK: Aktive Indkvarteringssteder:

en: Active:
da_DK: Aktiv:

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add "Booking Confirmation" shortcode to your "Booking Confirmed" and "Reservation Received" pages to show more details about booking or payment.<br/>Click "Update Pages" to apply all changes automatically or skip this notice and add "Booking Confirmation" shortcode manually.<br/><b><em>This action will replace the whole content of the pages.</em></b>
da_DK: Tilføj "Booking bekræftelse" kortkode til dine "Booking bekræftet" og "Reservation modtaget" sider for at vise flere detaljer om booking eller betaling.<br/>Klik på "Opdater sider" for at anvende alle ændringer automatisk eller springe denne meddelelse over og tilføje "Booking bekræftelse" kortkode manuelt.<br/><b><em>Denne handling vil erstatte hele indholdet af siderne.</em></b>

en: Add Accommodation
da_DK: Tilføj Indkvartering

en: Add Bed Type
da_DK: Tilføj Sengetype

en: Add Gallery To Accommodation Type
da_DK: Tilføj Galleri til indkvarteringstype

en: Add New Accommodation
da_DK: Tilføj Ny Indkvartering

[ctx: Add New Accommodation]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add New Accommodation Category
da_DK: Tilføj ny indkvarterings-kategori

en: Add New Accommodation Tag
da_DK: Tilføj ny indkvarterings tag

en: Add New Accommodation Type
da_DK: Tilføj ny indkvarteringstype

[ctx: Add New Accommodation Type]
en: Add Accommodation Type
da_DK: Tilføj Indkvarteringstype

en: Add New Amenity
da_DK: Tilføj Ny Bekvemmelighed

en: Add New Attribute
da_DK: Tilføj ny egenskab

[ctx: Add New Attribute]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add New Booking
da_DK: Tilføj Ny Booking

[ctx: Add New Booking]
en: Add New Booking
da_DK: Tilføj Ny Booking

en: Add New Calendar
da_DK: Tilføj Ny Kalender

en: Add New Coupon
da_DK: Tilføj Ny Rabatkupon

[ctx: Add New Coupon]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add New Payment
da_DK: Tilføj Ny Betaling

[ctx: Add New Payment]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add New Rate
da_DK: Tilføj Ny Pris

[ctx: Add New Rate]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add New Season
da_DK: Tilføj Ny Sæson

[ctx: Add New Season]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add New Season Price
da_DK: Tilføj Ny Sæson Pris

en: Add New Service
da_DK: Tilføj ny tjeneste

[ctx: Add New Service]
en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add Payment Manually
da_DK: Tilføj Betaling Manuelt

en: Add Variation
da_DK: Tilføj variation

en: Add gallery
da_DK: Tilføj galleri

en: Add image
da_DK: Tilføj billede

en: Add key
da_DK: Tilføj nøgle

en: Add length of stay
da_DK: Tilføj længde på ophold

en: Add new
da_DK: Tilføj ny

en: Add new %s
da_DK: Tilføj ny %s

en: Add or remove amenities
da_DK: Tilføj eller fjern faciliteter

en: Add or remove categories
da_DK: Tilføj eller fjern kategorier

en: Add or remove tags
da_DK: Tilføj eller fjern tags

en: Add rule
da_DK: Tilføj regel

en: Add, remove or replace accommodations in the original booking.
da_DK: Tilføj, fjern eller erstat indkvartering i den oprindelige booking.

en: Additional Information
da_DK: Yderligere oplysninger

en: Additional Services
da_DK: Tillægsydelser

en: Address
da_DK: Adresse

en: Address 1
da_DK: Adresse 1

en: Address 2
da_DK: Adresse 2

en: Address is required.
da_DK: Adresse er påkrævet.

en: Admin Emails
da_DK: Administrator Email

en: Administrator Email
da_DK: Administrator email

en: Adults
da_DK: Voksne

en: Adults number is not valid
da_DK: Antallet af voksne er ikke gyldigt

en: Adults number is not valid.
da_DK: Antallet af voksne er ikke gyldigt.

en: Adults/Guests
da_DK: Voksne/gæster

en: Adults:
da_DK: Voksne:

en: Adults:
da_DK: Voksne:

en: Adults: %s
da_DK: Voksne: %s

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: Afghan afghani
da_DK: Afghansk afghani

en: After
da_DK: Efter

en: After with space
da_DK: Efter med plads

en: Age of Child
da_DK: Barnets alder

en: Albania
da_DK: Albanien

en: Albanian lek
da_DK: Albansk lek

en: Algeria
da_DK: Algeriet

en: Algerian dinar
da_DK: Algeriske dinar

en: All
da_DK: Alle

en: All %s
da_DK: Alle %s

en: All Accommodation Categories
da_DK: Alle indkvarterings-kategorier

en: All Accommodation Tags
da_DK: Alle Indkvarterings-Tags

en: All Accommodation Types
da_DK: Alle indkvarteringstyper

en: All Amenities
da_DK: Alle Faciliteter

en: All Bookings
da_DK: Alle bookinger

en: All Coupons
da_DK: Alle rabatkuponer

en: All Statuses
da_DK: Alle Statusser

en: All accommodation types
da_DK: Alle indkvarteringstyper

en: All done! %1$d booking was successfully added. | All done! %1$d bookings were successfully added.
da_DK[0]: Færdig! %1$d booking blev tilføjet.
da_DK[1]: Alle færdige! %1$d bookinger blev tilføjet.

en: Allow customers to create an account during checkout.
da_DK: Tillad kunder at oprette en konto under checkud.

en: Allow customers to log into their existing account during checkout.
da_DK: Tillad kunder at logge ind på deres eksisterende konto under checkud.

en: Allow guests to <a href="%s" target="_blank">submit star ratings and reviews</a> evaluating your accommodations.
da_DK: Tillad gæster at <a href="%s" target="_blank">indsende stjernebedømmelser og anmeldelser</a> evaluere dine indkvarteringer.

en: Amenities
da_DK: Faciliteter

en: Amenities:
da_DK: Faciliteter:

en: Amenity
da_DK: Facilitet

en: Amount
da_DK: Beløb

en: Amount: %s
da_DK: Beløb: %s

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
da_DK: En konto er allerede registreret med dette brugernavn. Vælg venligst en anden.

en: An account with this email already exists. Please, log in.
da_DK: En konto med denne e-mail findes allerede. Log venligst ind.

en: An error has occurred
da_DK: Der er opstået en fejl

en: An error has occurred, please try again later.
da_DK: Der opstod en fejl, prøv igen senere.

en: An error has occurred. Please try again later.
da_DK: Der opstod en fejl. Prøv igen senere.

en: Angolan kwanza
da_DK: Angolansk Kwanza

en: Antarctica
da_DK: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
da_DK: Antigua og Barbuda

en: Any
da_DK: Alle

en: Applied for days
da_DK: Anvendt i dage

en: Apply
da_DK: Anvend

en: Apply deposit to bookings made in at least the selected number of days prior to the check-in date. Otherwise, the full amount is charged.
da_DK: Anvend depositum på reservationer foretaget i mindst det valgte antal dage før ankomstdatoen. Ellers opkræves det fulde beløb.

en: Approval Time for User
da_DK: Godkendelse tid for bruger

en: Approved Booking Email
da_DK: Booking Godkendt Email

en: Approved Booking Email (via payment)
da_DK: Godkendt Booking Email (via betaling)

en: Argentine peso
da_DK: Argentinsk peso

en: Argentinean
da_DK: Argentinsk

en: Armenia
da_DK: Armenien

en: Armenian dram
da_DK: Armensk dram

en: Aruban florin
da_DK: Arubansk florin

en: Ascending (1, 2, 3)
da_DK: Stigende (1, 2, 3)

en: Attribute
da_DK: Egenskaber

en: Attributes
da_DK: Egenskaber

en: Attributes let you define extra accommodation data, such as location or type. You can use these attributes in the search availability form as advanced search filters.
da_DK: Egenskaber giver dig mulighed for at definere ekstra indkvarteringsdata, såsom placering eller type. Du kan bruge disse egenskaber i søgefunktions formularen som avancerede søgefiltre.

en: Attributes:
da_DK: Egenskaber:

en: Australia
da_DK: Australien

en: Australian dollar
da_DK: Australsk dollar

en: Austria
da_DK: Østrig

en: Author
da_DK: Forfatter

en: Author:
da_DK: Forfatter:

en: Auto
da_DK: Automatisk

en: Automatically create an account for a user at checkout.
da_DK: Opret automatisk en konto til en bruger ved checkud.

en: Automatically delete sync logs older than
da_DK: Slet automatisk synkroniseringslogs ældre end

en: Availability
da_DK: Tilgængelighed

[ctx: Availability]
en: Free
da_DK: Gratis

en: Availability Calendar
da_DK: Kalender over tilgængelighed

en: Availability Search Form
da_DK: Formular til at søge tilgængelighed

en: Availability Search Results
da_DK: Tilgængelighed Søgeresultater

en: Available
da_DK: Tilgængelig

en: Available Services
da_DK: Tilgængelige Tjenester

en: Azerbaijan
da_DK: Aserbajdsjan

en: Azerbaijani manat
da_DK: Aserbajdsjansk manat

en: Back
da_DK: Tilbage

en: Background Color
da_DK: Baggrundsfarve

en: Bahamian dollar
da_DK: Bahamisk dollar

en: Bahraini dinar
da_DK: Bahrainsk dinar

en: Barbadian dollar
da_DK: Barbadisk dollar

en: Base Color
da_DK: Grundfarve

en: Base price
da_DK: Grundpris

en: Based on your search parameters
da_DK: Baseret på dine søgeoplysninger

en: Beanstream Payment Error: %s
da_DK: Beanstream betalingsfejl: %s

en: Bed Type
da_DK: Senge type

en: Bed Type:
da_DK: Seng Type:

en: Bed Type: %s
da_DK: Seng Type: %s

en: Bed Types
da_DK: Senge type

en: Bed type
da_DK: Senge type

en: Before
da_DK: Før

en: Before with space
da_DK: Før med plads

en: Belarus
da_DK: Hviderusland

en: Belarusian ruble
da_DK: Hviderussisk rubel

en: Belarusian ruble (old)
da_DK: Hviderussisk rubel (gammel)

en: Belgium
da_DK: Belgien

en: Bermudian dollar
da_DK: Bermuda dollar

en: Bhutanese ngultrum
da_DK: Bhutansk ngultrum

en: Billing Info
da_DK: Faktura information

en: Binary
da_DK: Binære

en: Block Editor
da_DK: Blok-editor

en: Block accommodation
da_DK: Bloker indkvartering

en: Blocked
da_DK: Blokeret

en: Body Background Color
da_DK: Baggrundsfarve

en: Body Text Color
da_DK: Tekst Farve

en: Bolivian boliviano
da_DK: Boliviansk boliviano

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
da_DK: Bonaire, Saint Eustatius og Saba

en: Book
da_DK: Bestil

en: Book Button
da_DK: Knap Til booking

en: Book Now
da_DK: Bestil nu

en: Book button behavior on the search results page
da_DK: Booking knapens adfærd på siden med søgeresultater

en: Booked
da_DK: Booket

en: Booking #%s is cancelled by customer.
da_DK: Booking #%s er annulleret af kunden.

en: Booking #%s is confirmed by customer.
da_DK: Booking #%s er bekræftet af kunden.

en: Booking #%s is confirmed by payment.
da_DK: Booking #%s er bekræftet ved betaling.

en: Booking #%s is pending for Administrator approval.
da_DK: Booking #%s afventer til administrator godkendelse.

en: Booking Calendar
da_DK: Booking Kalender

en: Booking Cancelation
da_DK: Annullering af Booking

en: Booking Cancelation Page
da_DK: Side til annullering af booking

en: Booking Canceled
da_DK: Booking annulleret

en: Booking Canceled Page
da_DK: Side som viser at bookingen er annulleret

en: Booking Cancellation
da_DK: Annullering af Booking

en: Booking Cancelled
da_DK: Booking annulleret

en: Booking Confirmation
da_DK: Reservationsbekræftelse

en: Booking Confirmation and Search Results pages are required to handle bookings. Press "Install Pages" button to create and set up these pages. Dismiss this notice if you already installed them.
da_DK: Booking Bekræftelse og søgeresultater sider er nødvendige for at håndtere bookinger. Tryk på knappen "Installer sider" for at oprette og konfigurere disse sider. Afvis denne meddelelse, hvis du allerede har installeret dem.

en: Booking Confirmed
da_DK: Booking bekræftet

en: Booking Confirmed Page
da_DK: Booking Bekræftigelses Side

en: Booking Details
da_DK: Bookingdetaljer

en: Booking Edit Link
da_DK: Link til redigering af booking

en: Booking Form
da_DK: Booking formular

en: Booking ID
da_DK: Booking-ID

en: Booking Rules
da_DK: Booking Regler

en: Booking Total Price
da_DK: Pris i alt for booking

en: Booking dates between
da_DK: Reservations datoer mellem

en: Booking imported with UID %1$s.<br />Summary: %2$s.<br />Description: %3$s.<br />Source: %4$s.
da_DK: Booking importeret med UID %1$s.<br />Resumé: %2$s.<br />Beskrivelse: %3$s.<br />Kilde: %4$s.

en: Booking imported with UID %s.
da_DK: Booking importeret med UID %s.

en: Booking is already canceled.
da_DK: Booking er allerede annulleret.

en: Booking is already confirmed.
da_DK: Booking er allerede bekræftet.

en: Booking is blocked due to maintenance reason. Please try again later.
da_DK: Booking er blokeret på grund af vedligeholdelse af siden. Prøv igen senere.

en: Booking rules saved.
da_DK: Booking regler gemt.

[ctx: Booking status]
en: Abandoned
da_DK: Forladt

[ctx: Booking status]
en: Cancelled
da_DK: Annulleret

[ctx: Booking status]
en: Confirmed
da_DK: Bekræftet

[ctx: Booking status]
en: Pending
da_DK: Afventer

[ctx: Booking status]
en: Pending Admin
da_DK: Afventer Administrator

[ctx: Booking status]
en: Pending Payment
da_DK: Afventer betaling

[ctx: Booking status]
en: Pending User Confirmation
da_DK: Afventende Bruger Bekræftelse

en: Booking status changed. | %s booking statuses changed.
da_DK[0]: Booking status ændret.
da_DK[1]: %s bookingstatus ændret.

en: Booking was edited.
da_DK: Booking blev redigeret.

en: Bookings
da_DK: Bookinger

en: Bosnia and Herzegovina
da_DK: Bosnien-Hercegovina

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
da_DK: Bosnien-hercegovinsk konvertibel mark

en: Botswana pula
da_DK: Botswansk pula

en: Bouvet Island
da_DK: Bouvetøen

en: Braintree Payment Error: %s
da_DK: Beanstream betalingsfejl: %s

en: Braintree gateway cannot be enabled due to some problems: %s
da_DK: Braintree gateway kan ikke aktiveres på grund af nogle problemer: %s

en: Braintree submitted for settlement (Transaction ID: %s)
da_DK: Braintree indsendt til afvikling (Transaktion ID: %s)

en: Braintree transaction voided
da_DK: Braintree transaktion annulleret

en: Brazil
da_DK: Brazilien

en: Brazilian real
da_DK: Brasiliansk real

en: British Indian Ocean Territory
da_DK: Britiske territorium i Det Indiske Ocean

en: British Virgin Islands
da_DK: Britiske Jomfruøer

en: Brunei dollar
da_DK: Brunei Dollar

en: Buffer time.
da_DK: Buffer tid.

en: Bulgaria
da_DK: Bulgarien

en: Bulgarian lev
da_DK: Bulgarsk Lev

en: Burmese kyat
da_DK: Burmesisk kyat

en: Burundian franc
da_DK: Burundisk franc

en: By admin manually
da_DK: Manuelt af administrator

en: By customer via email
da_DK: Til kunde via e-mail

en: By providing your IBAN and confirming this payment, you are authorizing this merchant and Stripe, our payment service provider, to send instructions to your bank to debit your account and your bank to debit your account in accordance with those instructions. You are entitled to a refund from your bank under the terms and conditions of your agreement with your bank. A refund must be claimed within 8 weeks starting from the date on which your account was debited.
da_DK: Ved at give din IBAN og bekræfte denne betaling, du giver denne udbyder og Stripe, vores betalingstjenesteudbyder, at sende instruktioner til din bank for at debitere din konto og din bank for at debitere din konto i overensstemmelse med disse instruktioner. Du har ret til refusion fra din bank i henhold til vilkårene og betingelserne i din aftale med din bank. En tilbagebetaling skal anmodes inden for 8 uger regnet fra den dato, hvor din konto blev debiteret.

en: Calendar
da_DK: Kalender

en: Calendar Theme
da_DK: Kalender Tema

en: Calendar URL
da_DK: Kalender URL

en: Calendars Sync Status
da_DK: Status for synkronisering af kalendere

en: Calendars Synchronization
da_DK: Synkronisering af Kalendere

en: Calendars Synchronization Scheduler
da_DK: Tidsplan for synkronisering af kalendere

en: Calendars Synchronization Status
da_DK: Synkroniseringsstatus For Kalendere

en: Cambodian riel
da_DK: Cambodjansk riel

en: Can't charge the payment again: payment's flow already completed.
da_DK: Kan ikke opkræve betaling igen: Betalingens flow er allerede fuldført.

en: Canadian dollar
da_DK: Canadisk dollar

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Cancel Booking
da_DK: Annullér booking

en: Cancel your booking
da_DK: Annuller din booking

en: Cancelation of your booking is not possible for some reason. Please contact the website administrator.
da_DK: Annullering af din booking er ikke mulig af en eller anden grund. Kontakt venligst webstedsadministratoren.

en: Cancellation Details (if enabled)
da_DK: Annulleringsoplysninger (hvis aktiveret)

en: Cancellation Details Template
da_DK: Skabelon med detaljer for annullering

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Annulleret <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Annulleret <span class="count">(%s)</span>

en: Cancelled Booking Email
da_DK: Annulleret Bookingmail

en: Cancelling...
da_DK: Annullerer...

en: Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by booking %3$s. | Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by bookings %3$s.
da_DK[0]: Kan ikke importere ny begivenhed. Datoer fra %1$s til %2$s er delvist blokeret med booking %3$s.
da_DK[1]: Kan ikke importere ny begivenhed. Datoer fra %1$s til %2$s er delvist blokeret af bookinger %3$s.

en: Cannot read uploaded file
da_DK: Kan ikke læse uploadet fil

en: Capacity
da_DK: Kapacitet

en: Cape Verde
da_DK: Kap Verde

en: Cape Verdean escudo
da_DK: Kapverdisk escudo

en: Card
da_DK: Kort

en: Card Payments
da_DK: Kortbetaling

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Categories:
da_DK: Kategorier:

en: Cayman Islands
da_DK: Cayman-øerne

en: Cayman Islands dollar
da_DK: Cayman Islands Dollar

en: Central African CFA franc
da_DK: Centralafrikansk CFA-franc

en: Central African Republic
da_DK: Den Centralafrikanske Republik

en: Change Password
da_DK: Skift adgangskode

en: Charge
da_DK: Opkræve

en: Charge %1$s for %2$s created.
da_DK: Opkrævning %1$s for %2$s oprettet.

en: Charge %s failed.
da_DK: Opkrævning %s mislykkedes.

en: Charge %s succeeded.
da_DK: Opkrævning %s gennemført.

en: Charge error. %s
da_DK: Opkrævningsfejl. %s

en: Check Availability
da_DK: Tjek tilgængelighed

en: Check-in
da_DK: Tjek ind

en: Check-in #%d
da_DK: Indtjekning #%d

en: Check-in / Check-out
da_DK: Ankomst og afrejse

en: Check-in After
da_DK: Indtjekning Efter

en: Check-in Date
da_DK: Ankomstdato

en: Check-in Date:
da_DK: Ankomstdato:

en: Check-in Time
da_DK: Ankomst tidspunkt

en: Check-in date
da_DK: Ankomstdato

en: Check-in date between
da_DK: Dato for indtjekning mellem

en: Check-in date cannot be earlier than today.
da_DK: Ankomst-dato kan ikke være tidligere end i dag.

en: Check-in date is not set.
da_DK: Ankomst-dato er ikke angivet.

en: Check-in date is not valid.
da_DK: Ankomst-datoen er ikke gyldig.

en: Check-in date presetted in the search form.
da_DK: Ankomstdato forudindstillede i søgeformularen.

en: Check-in days
da_DK: Ankomstdatoer

en: Check-in: %1$s, from %2$s
da_DK: Indtjekning: %1$s, fra %2$s

en: Check-out
da_DK: Tjek ud

en: Check-out Before
da_DK: Udtjekning Før

en: Check-out Date
da_DK: Afrejsedato

en: Check-out Date:
da_DK: Afrejsedato:

en: Check-out Time
da_DK: Afrejse tidspunkt

en: Check-out date between
da_DK: Udtjekningsdato mellem

en: Check-out date cannot be earlier than check-in date.
da_DK: Afrejse dato kan ikke være tidligere end ankomst dato.

en: Check-out date is not set.
da_DK: Afrejse-dato er ikke angivet.

en: Check-out date is not valid.
da_DK: Afrejse-dato er ikke gyldig.

en: Check-out date presetted in the search form.
da_DK: Afrejsedato forudindstillede i søgeformularen.

en: Check-out days
da_DK: Afrejsedatoer

en: Check-out:
da_DK: Check-ud:

en: Check-out: %1$s, until %2$s
da_DK: Check-ud: %1$s, indtil %2$s

en: Checkout Form
da_DK: Check-out formular

en: Checkout Locale
da_DK: Checkout Side

en: Checkout Page
da_DK: Checkout Side

en: Checkout data is not valid.
da_DK: Afrejse-dato er ikke gyldig.

en: Children
da_DK: Børn

en: Children %s
da_DK: Børn %s

en: Children %s:
da_DK: Børn %s:

en: Children number is not valid
da_DK: Antal børn er ikke gyldigt

en: Children number is not valid.
da_DK: Antal børn er ikke gyldigt.

en: Children:
da_DK: Børn:

en: Children:
da_DK: Børn:

en: Children: %s
da_DK: Børn: %s

en: Chilean peso
da_DK: Chilensk pesos

en: China
da_DK: Kina

en: Chinese yuan
da_DK: Kinesisk yuan

en: Choose Additional Services
da_DK: Vælg Tillægsydelser

en: Choose Rate
da_DK: Vælg pris

en: Choose Theme Mode to display the content with the styles of your theme. Choose Developer Mode to control appearance of the content with custom page templates, actions and filters. This option can't be changed if your theme is initially integrated with the plugin.
da_DK: Vælg Tema tilstand for at vise indholdet med layoutet af dit tema. Vælg Udviklertilstand for at styre udseendet af indholdet med brugerdefinerede sideskabeloner, handlinger og filtre. Denne indstilling kan ikke ændres, hvis dit tema oprindeligt er integreret med plugin.

en: Choose dates to see relevant prices
da_DK: Vælg datoer for at se relevante priser

en: Choose end date
da_DK: Vælg slutdato

en: Choose from the most used amenities
da_DK: Vælg mellem de mest brugte faciliteter

en: Choose from the most used categories
da_DK: Vælg mellem de mest anvendte kategorier

en: Choose from the most used tags
da_DK: Vælg mellem de mest brugte tags

en: Choose how to associate data
da_DK: Vælg hvordan data tilknyttes

en: Choose new dates to check availability of reserved accommodations in the original booking.
da_DK: Vælg nye datoer for at tjekke ledighed for reserverede indkvarteringssteder i den originale booking.

en: Choose start date
da_DK: Vælg startdato

en: Chosen payment method is not available. Please refresh the page and try one more time.
da_DK: Den valgte betalingsmetode er ikke tilgængelig. Opdater venligst siden og prøv en gang til.

en: City
da_DK: By

en: City is required.
da_DK: By er påkrævet.

en: City view, seaside, swimming pool etc.
da_DK: Byudsigt, havudsigt, swimmingpool osv.

en: Clear Search Results
da_DK: Ryd Søgeresultater

en: Click Apply
da_DK: Klik På Anvend

en: Click Enable All Notifications
da_DK: Klik Aktivér Alle Notifikationer

en: Click here to log in
da_DK: Klik her for at logge ind

en: Click the link below to cancel your booking.
da_DK: Klik på linket længere nede for at annullere din booking.

en: Click the link below to confirm your booking.
da_DK: Klik på linket længere nede for at bekræfte din booking.

en: Clock
da_DK: Ur

en: Collapse All
da_DK: Skjul Alle

en: Colombian peso
da_DK: Colombiansk pesos

en: Comma-separated IDs.
da_DK: Kommaseparerede ID'er.

en: Comma-separated slugs of attributes.
da_DK: Kommaseparerede mål i egenskaber.

en: Comment
da_DK: Kommentar

en: Comorian franc
da_DK: Comorisk franc

en: Comoros
da_DK: Comorerne

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Udført <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Udført <span class="count">(%s)</span>

en: Configure terms
da_DK: Forklar udtryk

en: Confirm
da_DK: Bekræft

en: Confirm New Password
da_DK: Bekræft ny adgangskode

en: Confirm Reservation
da_DK: Bekræft Reservation

en: Confirm new booking
da_DK: Bekræft ny booking

en: Confirm your booking
da_DK: Bekræft din booking

en: Confirmation Link
da_DK: Bekræftelses Link

en: Confirmation Link Expiration Time ( UTC )
da_DK: Bekræftelse Link Udløbstid ( UTC )

en: Confirmation Mode
da_DK: Bekræftelses Tilstand

en: Confirmation email has been sent to customer.
da_DK: En e-mail med bekræftelses er blevet sendt til kunde.

en: Confirmation of your booking request is not possible for some reason. Please start a new booking request.
da_DK: Bekræftelse af din bookinganmodning er ikke mulig af en eller anden grund. Start venligst en ny bookinganmodning.

en: Confirmation upon payment
da_DK: Bekræftelse ved betaling

en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Bekræftet <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Bekræftet <span class="count">(%s)</span>

en: Congolese franc
da_DK: Congolesisk franc

en: Consumer key
da_DK: Kunde nøgle

en: Consumer key ending in
da_DK: Forbruger nøgle slutter om

en: Consumer secret
da_DK: Brugerhemmelighed

en: Continue
da_DK: Fortsæt

en: Cook Islands
da_DK: Cookøerne

en: Copied!
da_DK: Kopieret!

en: Copy
da_DK: Kopier

en: Copying to clipboard failed. Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
da_DK: Kopiering til udklipsholder mislykkedes. Tryk Ctrl/Cmd+C for at kopiere.

en: Costa Rican col&oacute;n
da_DK: Costa Rica col&oacute;n

en: Could not create a customer.
da_DK: Kunne ikke oprette en kunde.

en: Could not retrieve a customer.
da_DK: Kunne ikke hente en kunde.

en: Count of real accommodations of this type in your hotel.
da_DK: Antal rigtige indkvarteringer af denne type på dit hotel.

en: Count per page
da_DK: Antal pr. side

en: Country
da_DK: Land

en: Country is required.
da_DK: Land er påkrævet.

en: Country of residence
da_DK: Vælg landet, du bor i

en: Country of residence field is required for reservation.
da_DK: Felt med bopælsland er påkrævet for reservation.

en: Coupon
da_DK: Rabatkupon

en: Coupon Code:
da_DK: Kupon Kode:

en: Coupon applied successfully.
da_DK: Rabatkupon anvendt med succes.

en: Coupon code
da_DK: Rabatkode

en: Coupon code is empty.
da_DK: Kuponkode er tom.

en: Coupon is not valid.
da_DK: Rabatkoden er ikke gyldig.

en: Coupon usage limit has been reached.
da_DK: Antallet af gange kupon kan bruges er nået.

en: Coupon: %s
da_DK: Kupon: %s

en: Coupons
da_DK: Rabatkuponer

en: Create Booking
da_DK: Opret Booking

en: Create Payment
da_DK: Opret betaling

en: Create Rate
da_DK: Opret pris

en: Create an account
da_DK: Opret en konto

en: Created on:
da_DK: Oprettet den:

en: Credit or debit card
da_DK: Kredit eller debetkort

en: Croatia
da_DK: Kroatien

en: Croatian kuna
da_DK: Kroatisk kuna

en: Cuban convertible peso
da_DK: Cuban Convertible Peso

en: Cuban peso
da_DK: Cubansk peso

en: Currency
da_DK: Valuta

en: Currency Position
da_DK: Valuta Position

en: Custom
da_DK: Tilpasset

en: Custom CSS class for shortcode wrapper
da_DK: Tilpasset CSS-klasse til kortkode-wrapper

en: Custom attributes for advanced search.
da_DK: Brugerdefinerede egenskaber til avanceret søgning.

en: Custom field name. Required if "orderby" is one of the "meta_value", "meta_value_num" or "meta_value_*".
da_DK: Brugerdefineret feltnavn. Påkrævet hvis "orderby" er et af "meta_value", "meta_value_num" eller "meta_value_*".

en: Custom translations and edits
da_DK: Bruger oversættelser og redigeringer

en: Customer
da_DK: Kunde

en: Customer Account
da_DK: Kundekonto

en: Customer Address
da_DK: Kunde Adresse

en: Customer City
da_DK: Kunde By

en: Customer Country
da_DK: Kunde Land

en: Customer Email
da_DK: Kundens email

en: Customer Emails
da_DK: Kunde-email

en: Customer First Name
da_DK: Kundens fornavn

en: Customer Info
da_DK: Kundeoplysninger

en: Customer Information
da_DK: Kundeoplysninger

en: Customer Last Name
da_DK: Kundens efternavn

en: Customer Note
da_DK: Kunde-note

en: Customer Phone
da_DK: Kunde Telefon

en: Customer Postcode
da_DK: Kunde Postnummer

en: Customer Registration Email
da_DK: Kunde Registrering E-Mail

en: Customer State/County
da_DK: Kunde Stat/Kommune

en: Customer data updated.
da_DK: Kunde informationer opdateret.

en: Customer information is required when placing admin bookings.
da_DK: Kundeinformation er påkrævet, når du indtaster manuel bookinger.

en: Customers
da_DK: Kunder

en: Cyprus
da_DK: Cypern

en: Czech Republic
da_DK: Tjekkiet

en: Czech koruna
da_DK: Tjekkisk koruna

en: Danish
da_DK: Dansk

en: Danish krone
da_DK: Danske kroner

en: Dark Blue
da_DK: Mørkeblå

en: Dark Green
da_DK: Mørkegrøn

en: Dark Red
da_DK: Mørkerød

en: Date
da_DK: Dato

en: Date Registered
da_DK: Dato registreret

en: Date and time
da_DK: Dato og tid

[ctx: Date format tip]
en: Formatted as %s
da_DK: Formateret som %s

[ctx: Date format tip]
en: Preset date. Formatted as %s
da_DK: Forudindstillet dato. Formateret som %s

en: Date of reservation between
da_DK: Dato for reservation mellem

en: Date:
da_DK: Dato:

en: Datepicker Date Format
da_DK: Datopicker Datoformat

en: Dates
da_DK: Datoer

en: Day
da_DK: Dag

en: Day in the past
da_DK: Dag i fortiden

en: Days
da_DK: Dage

en: Deactivate License
da_DK: Deaktiver Licens

en: Dear %1$s %2$s, we received your request for reservation.
da_DK: Kære %1$s %2$s, vi har modtaget din anmodning om reservation.

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is approved!
da_DK: Kære %1$s %2$s, din reservation er godkendt!

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is cancelled!
da_DK: Kære %1$s %2$s, din reservation er annulleret!

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is pending.
da_DK: Kære %1$s %2$s, din reservation afventer.

en: Decimal number
da_DK: Decimaltal

en: Default
da_DK: Standard

en: Default Country on Checkout
da_DK: Standard land ved checkout

en: Default Gateway
da_DK: Standard port/Gateway

en: Default Sort Order
da_DK: Standard Sorteringsrækkefølge

en: Default Text
da_DK: Standardtekst

en: Default language
da_DK: Standardsprog

en: Default:
da_DK: Standard:

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete All Logs
da_DK: Slet alle logs

en: Delete Permanently
da_DK: Slet permanent

en: Deleting...
da_DK: Sletter...

en: Denmark
da_DK: Danmark

en: Deposit
da_DK: Depositum

en: Deposit Amount
da_DK: Indbetal Beløb

en: Deposit Time Frame (days)
da_DK: Tidsramme For Indbetaling (Dage)

en: Deposit Type
da_DK: Depositum Type

en: Deposit:
da_DK: Depositum:

en: Deprecated since %s
da_DK: Udgået siden %s

en: Deprecated tags in header of %s
da_DK: Forældede tags i overskriften på %s

en: Deprecated tags in subject of %s
da_DK: Forældede tags i emnet %s

en: Deprecated tags in template of %s
da_DK: Forældede tags i skabelon af %s

en: Deprecated.
da_DK: Forældet.

en: Descending (3, 2, 1)
da_DK: Faldende (3, 2, 1)

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Description is missing.
da_DK: Beskrivelsen mangler.

en: Description: %s.
da_DK: Beskrivelse: %s.

en: Designates the ascending or descending order of sorting.
da_DK: Vælg om rækkefølgen skal være stigende eller faldende sorteringsrækkefølge.

en: Details
da_DK: Detaljer

en: Details of booking
da_DK: Oplysninger om booking

en: Details of payment
da_DK: Oplysninger om betalingen

en: Details of your reservation have just been sent to you in a confirmation email. Please check your inbox to complete booking.
da_DK: Detaljer om din reservation er netop blevet sendt til dig i en bekræftelses-e-mail. Tjek venligst din indbakke for at fuldføre reservationen.

en: Details:
da_DK: Detaljer:

en: Developer Mode
da_DK: Udvikler Tilstand

en: Direct Bank Transfer
da_DK: Direkte Bankoverførsel

en: Direct Booking Form
da_DK: Direkte Booking Formular

en: Disable "adults" and "children" options for my website.
da_DK: Deaktiver "voksne" og "børn" muligheden på min hjemmeside.

en: Disable "children" option for my website (hide "children" field and use Guests label instead).
da_DK: Deaktiver "børn" mulighed for min hjemmeside (skjul "børn" felt og brug Gæster etiket i stedet).

en: Disable Booking
da_DK: Deaktiver Booking

en: Disable IPN Verification
da_DK: Deaktivér Ipn Verifikation

en: Disable this email notification
da_DK: Deaktivér denne e-mail notifikation

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: Discount
da_DK: Rabat

en: Dismiss
da_DK: Afvis

en: Display Accommodation Types
da_DK: Vis Indkvarteringstyper

en: Display Checkout in the user's preferred language, if available.
da_DK: Vis Checkout i brugerens foretrukne sprog, hvis tilgængelig.

en: Display Options
da_DK: Vis Indstillinger

en: Display accommodation type with title and image.
da_DK: Vis indkvarteringstype med titel og billede.

en: Display availability calendar of the current accommodation type or by ID.
da_DK: Vis tilgængelighedskalender for den aktuelle indkvarteringstype eller ID.

en: Display booking and payment details.
da_DK: Vis booking- og betalingsoplysninger.

en: Display booking cancelation details.
da_DK: Vis detaljer for annullering af booking.

en: Display calendars synchronization status.
da_DK: Vis synkroniseringsstatus for kalendere.

en: Display checkout form.
da_DK: Vis check-out formular.

en: Display gallery images of accommodation page in lightbox.
da_DK: Vis galleri billeder af indkvarteringssiden i lightbox.

en: Display imported bookings.
da_DK: Vis importerede bookinger.

en: Display listing of accommodation types that meet the search criteria.
da_DK: Vis liste over indkvarteringstyper der opfylder søgekriterierne.

en: Display log in form or customer account area.
da_DK: Vis log ind formular eller kundekonto område.

en: Display search form.
da_DK: Vis søgeformular.

en: Display the attribute in details section of an accommodation type.
da_DK: Vis egenskaben i detaljeafsnit af en indkvarteringstype.

en: Do not apply booking rules for admin bookings.
da_DK: Tilføj ikke bookingregler for admin bookinger.

en: Do not export imported bookings.
da_DK: Eksporter ikke importerede bookings.

en: Dominican Republic
da_DK: Den Dominikanske Republik

en: Dominican peso
da_DK: Dominikansk Peso

en: Done
da_DK: Udført

en: Download Calendar
da_DK: Download Kalender

en: Duplicate
da_DK: Kopier

en: Duplicate Rate
da_DK: Dupliker pris

en: Dutch
da_DK: Hollandsk

en: East Caribbean dollar
da_DK: Øst-Caribisk Dollar

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit %s
da_DK: Rediger %s

en: Edit Accommodation
da_DK: Rediger Indkvartering

en: Edit Accommodation Category
da_DK: Rediger Indkvarterings-kategori

en: Edit Accommodation Tag
da_DK: Rediger Indkvarterings Tag

en: Edit Accommodation Type
da_DK: Rediger Indkvarteringstype

en: Edit Accommodations
da_DK: Rediger Overnatningssteder

en: Edit Amenity
da_DK: Rediger Facilitet

en: Edit Attribute
da_DK: Rediger Egenskab

en: Edit Booking
da_DK: Rediger Booking

en: Edit Booking #%d
da_DK: Rediger Booking #%d

en: Edit Coupon
da_DK: Rediger rabatkupon

en: Edit Dates
da_DK: Rediger dato

en: Edit External Calendars of "%s"
da_DK: Rediger eksterne kalendere for "%s"

en: Edit Payment
da_DK: Rediger betaling

en: Edit Rate
da_DK: Rediger Pris

en: Edit Season
da_DK: Rediger Sæson

en: Edit Service
da_DK: Rediger Tjeneste

en: Edit User Profile
da_DK: Rediger brugerprofil

en: Egypt
da_DK: Egypten

en: Egyptian pound
da_DK: Egyptisk pund

en: Email
da_DK: E-mail

en: Email Sender
da_DK: E-mail afsender

en: Email Settings
da_DK: Email Indstillinger

en: Email Template
da_DK: Email Skabelon

en: Email is required.
da_DK: E-mail er påkrævet.

en: Email that will be sent to Admin when customer cancels booking.
da_DK: E-mail, der vil blive sendt til Administrator, når kunden annullerer reservationen.

en: Email that will be sent to Admin when customer confirms booking.
da_DK: E-mail, der vil blive sendt til Administrator, når kunden bekræfter reservationen.

en: Email that will be sent to Admin when payment is completed.
da_DK: E-mail, der vil blive sendt til Administrator, når betalingen er gennemført.

en: Email that will be sent to a customer after they registered on your site.
da_DK: E-mail, der vil blive sendt til en kunde, når de er registreret på dit websted.

en: Email that will be sent to administrator after booking is placed.
da_DK: E-mail, der vil blive sendt til administrator, når reservationen er placeret.

en: Email that will be sent to customer after booking is placed.
da_DK: E-mail, der vil blive sendt til kunden efter booking er placeret.

en: Email that will be sent to customer when booking is approved.
da_DK: E-mail som vil blive sendt til kunden, når bookingen er godkendt.

en: Email that will be sent to customer when booking is cancelled.
da_DK: E-mail, der vil blive sendt til kunden, når bookingen er annulleret.

en: Empty means unlimited
da_DK: Tom betyder ubegrænset

en: Enable "%s"
da_DK: Aktiver "%s"

en: Enable "adults" and "children" options for my website (default).
da_DK: Aktiver "voksne" og "børn" indstillinger for min hjemmeside (som standard).

en: Enable Archives
da_DK: Aktiver Arkiver

en: Enable Sandbox Mode
da_DK: Aktivér Sandbox-tilstand

en: Enable automatic external calendars synchronization
da_DK: Aktiver automatisk synkronisering af eksterne kalendere

en: Enable block editor for "%s".
da_DK: Aktiver blok editor for "%s".

en: Enable search form to recommend the best set of accommodations according to a number of guests.
da_DK: Aktiver søgeformularen til at anbefale den bedste sæt indkvartering i forhold til antallet af gæster.

en: Enable the plugin to record only important messages.
da_DK: Aktiver plug-in'et til kun at optage vigtige beskeder.

en: Enable the use of coupons.
da_DK: Aktiver brug af kuponer.

en: Enable variable pricing
da_DK: Aktiver variabel prissætning

en: End
da_DK: Slut

en: End date
da_DK: Slutdato

en: English
da_DK: Engelsk

en: Enter percent or fixed amount according to selected type.
da_DK: Indtast procent eller fast beløb i henhold til valgte type.

en: Equatorial Guinea
da_DK: Ækvatorialguinea

en: Error
da_DK: Fejl

en: Error while loading calendar (%1$s): %2$s
da_DK: Fejl under indlæsning af kalender (%1$s): %2$s

en: Estonia
da_DK: Estland

en: Ethiopia
da_DK: Etiopien

en: Ethiopian birr
da_DK: Etiopiske birr

en: Example
da_DK: Eksempel

[ctx: Example: Breakfast for X guest(s)]
en:  guest(s)
da_DK:  gæste(r)

en: Excerpt (short description)
da_DK: Undtagen (kort beskrivelse)

en: Expand
da_DK: Udvid

en: Expand All
da_DK: Udvid Alle

en: Expiration Date
da_DK: Udløbsdato

en: Expire %s
da_DK: Udløber: %s

en: Expired
da_DK: Udløbet

en: Export
da_DK: Eksporter

en: Export Bookings
da_DK: Eksporter Bookinger

en: Export admin blocks.
da_DK: Eksporter administratorblokke.

en: Extend the functionality of Hotel Booking plugin with the number of helpful addons for your custom purposes.
da_DK: Udvid funktionaliteten af Hotel Booking plugin med antallet af nyttige tilføjelser til dine brugerdefinerede formål.

en: Extend the styling options of Hotel Booking plugin with the new free addon - Hotel Booking Styles.
da_DK: Udvid styling muligheder for Hotel Booking plugin med den nye gratis addon - Hotel Booking Styles.

en: Extensions
da_DK: Udvidelser

en: External
da_DK: Ekstern

en: External Calendars
da_DK: Eksterne Kalendere

en: Failed
da_DK: Mislykkedes

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Mislykkedes <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Mislykkedes <span class="count">(%s)</span>

en: Failed Transaction Page
da_DK: Mislykket Transaktions side

en: Failed bookings: %s
da_DK: Mislykkede bookinger: %s

en: Falkland Islands
da_DK: Falklandsøerne

en: Falkland Islands pound
da_DK: Falklandsøernes pund

en: Faroe Islands
da_DK: Færøerne

en: Featured Image
da_DK: Fremhævet billede

en: Fee
da_DK: Gebyr

en: Fee Taxes
da_DK: Gebyrer

en: Fee:
da_DK: Gebyr:

en: Fees
da_DK: Gebyrer

en: Fees Subtotal
da_DK: Gebyrer Subtotal

en: Fijian dollar
da_DK: Fijiansk dollar

en: Finnish
da_DK: Finsk

en: First Name
da_DK: Fornavn

en: First name is required.
da_DK: Fornavn er obligatorisk.

en: Fixed
da_DK: Låst

en: Footer Text
da_DK: Sidefodstekst

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages. You must have an SSL certificate installed to use this option.
da_DK: Gennemtving SSL (HTTPS) på betalingssiderne. Du skal have et SSL-certifikat installeret for at bruge denne indstilling.

en: Force Secure Checkout
da_DK: Gennemtving Sikker Checkout

en: France
da_DK: Frankrig

en: Free
da_DK: Gratis

en: French
da_DK: Fransk

en: French Guiana
da_DK: Fransk Guyana

en: French Polynesia
da_DK: Fransk Polynesien

en: French Southern Territories
da_DK: Franske Sydlige Områder

en: Friday
da_DK: Fredag

en: Friendly name for identifying this key.
da_DK: Kalde-navn til identifikation af denne nøgle.

en: From
da_DK: Fra

en: From %s to %s
da_DK: Fra %s til %s

en: From Email
da_DK: Fra email

en: From Name
da_DK: Fra navn

en: From your account dashboard you can view <a href="%1$s">your recent bookings</a> or edit your <a href="%2$s">password and account details</a>.
da_DK: Fra din kontos dashboard kan du se <a href="%1$s">dine seneste bookinger</a> eller redigere din <a href="%2$s">adgangskode og kontooplysninger</a>.

en: Full Amount
da_DK: Fuldt Beløb

en: Full Guest Name
da_DK: Fulde navn på gæst

en: Full address fields are required for reservation.
da_DK: Fuldstændige adressefelter er påkrævet for reservation.

en: Gallery
da_DK: Galleri

en: Gambian dalasi
da_DK: Gambisk dalasi

en: Gateway
da_DK: Port

en: Gateway Mode
da_DK: Gateway Tilstand

en: General
da_DK: Generel

en: General Settings
da_DK: Generelle indstillinger

en: Generate
da_DK: Generer

en: Generate API key
da_DK: Opret en API-nøgle

en: Generate Accommodations
da_DK: Opret Indkvarteringsmuligheder

en: Generate CSV
da_DK: Generer CSV

en: Georgia
da_DK: Georgien

en: Georgian lari
da_DK: Georgiske lari

en: German
da_DK: Tysk

en: Germany
da_DK: Tyskland

en: Get this Extension
da_DK: Hent denne udvidelse

en: Ghana cedi
da_DK: Ghanesisk Cedi

en: Gibraltar pound
da_DK: Gibraltarisk pund

en: Giropay
da_DK: Girokort

en: Grayscale
da_DK: Gråskala

en: Greece
da_DK: Grækenland

en: Greenland
da_DK: Grønland

en: Guatemalan quetzal
da_DK: Guatemalansk quetzal

en: Guernsey pound
da_DK: Guernsey pund

en: Guest Choice
da_DK: Gæstens Valg

en: Guest Management
da_DK: Gæste Håndtering

en: Guest:
da_DK: Gæst:

en: Guests
da_DK: Gæster

en: Guests can check in any day.
da_DK: Gæsterne kan tjekke ind på alle dage.

en: Guests can check out any day.
da_DK: Gæsterne kan tjekke ud alle dage.

en: Guests:
da_DK: Gæster:

en: Guinea-Bissau
da_DK: Guinea Bissau

en: Guinean franc
da_DK: Guineansk franc

en: Guyanese dollar
da_DK: Guyana Dollar

en: Haitian gourde
da_DK: Haitisk gourde

en: Half a Year
da_DK: Halvår

en: Half an Hour
da_DK: En halv time

en: Header
da_DK: Overskrift

en: Heard Island and McDonald Islands
da_DK: Heard- og McDonald-øerne

en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>).
da_DK: Hej %1$s (ikke %1$s? <a href="%2$s">Log ud</a>).

en: Here you can see synchronization status of your external calendars.
da_DK: Her kan du se synkroniseringsstatus for dine eksterne kalendere.

en: Hi %1$s %2$s,
da_DK: Hej %1$s %2$s,

en: Hide "adults" and "children" fields within search availability forms.
da_DK: Skjul "voksne" og "børn" felter i søgefeltet formularer.

en: Hide reservation forms and buttons
da_DK: Skjul reservationsformularer og -knapper

en: Hold Ctrl / Cmd to select multiple.
da_DK: Hold Ctrl/Cmd for at vælge flere.

en: Honduran lempira
da_DK: Honduransk lempira

en: Hotel Customer
da_DK: Hotel Kunde

en: Hotel Worker
da_DK: Hotel arbejder

en: How many months to show.
da_DK: Hvor mange måneder der skal vises.

en: How many times the customer will be charged.
da_DK: Hvor mange gange kunden bliver opkrævet.

en: How often this fee is charged. Set 0 to charge each day of the stay period. Set 1 to charge once.
da_DK: Hvor ofte dette gebyr opkræves. Sæt 0 hvis det skal opkræves hver dag i opholdet. Sæt 1 hvis det skal opkræves en gang pr. ophold.

en: Hungarian forint
da_DK: Ungarsk forint

en: Hungary
da_DK: Ungarn

[ctx: I've read and accept the <tag>terms & conditions</tag>]
en: I've read and accept the %s
da_DK: Jeg har læst og accepteret %s

[ctx: I've read and accept the terms & conditions]
en: terms & conditions
da_DK: handelsbetingelser

en: ID
da_DK: Id

en: ID of Accommodation Type to check availability.
da_DK: Indkvarteringstypens ID for at kontrollere tilgængelighed.

en: ID of accommodation type to display.
da_DK: ID for indkvarteringstype der skal vises.

en: ID of accommodation type.
da_DK: ID for indkvarteringstype.

en: IDs
da_DK: IDer

en: IDs of accommodations that will be shown.
da_DK: ID'er på indkvarteringer, der vil blive vist.

en: IDs of categories that will be shown.
da_DK: ID'er for kategorier, der vil blive vist.

en: IDs of services that will be shown.
da_DK: ID'er på tjenester, der vil blive vist.

en: IDs of tags that will be shown.
da_DK: Id'er på tags, der vil blive vist.

en: Iceland
da_DK: Island

en: Icelandic kr&oacute;na
da_DK: Islandsk króna

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
da_DK: Hvis du definerer en "Vilkår" side vil kunden blive spurgt, om de accepterer dem, når de tjekker ud.

en: If you did not place this booking, please ignore this email.
da_DK: Hvis du ikke foretog denne efterspørgsel, så skal du blot ignorere denne e-mail.

en: If your site is multilingual, you may use additional plugins to translate your added content into multiple languages allowing the site visitors to switch them.
da_DK: Hvis dit websted er flersproget, kan du bruge yderligere plugins til at oversætte dit tilføjede indhold til flere sprog, så besøgende kan skifte mellem dem.

en: Import Calendar
da_DK: Importer kalender

en: Imported %s
da_DK: Importeret - %s

en: Imported booking.
da_DK: Importeret booking.

en: In case the site currency differs from default currency in your Braintree account, you can set specific merchant account to avoid <a href="%s">complications with currencty conversions</a>. Otherwise leave the field empty.
da_DK: Hvis webstedets valuta afviger fra standard valuta på din Braintree konto, du kan indstille specifikke forhandlerkonto for at undgå <a href="%s">komplikationer med valutakonverteringer</a>. Ellers efterlad feltet tomt.

en: In the Global URL field, enter the url %s
da_DK: Indtast URL'en %s i feltet Global URL

en: In your Braintree account select Account > My User > View Authorizations.
da_DK: Vælg konto > Min bruger > Vis autorisationer på din Braintree konto.

en: In-house between
da_DK: Internt mellem

en: Inactive
da_DK: Inaktiv

en: Include
da_DK: Inkluder

en: India
da_DK: Indien

en: Indian rupee
da_DK: Indisk rupee

en: Indonesia
da_DK: Indonesien

en: Indonesian rupiah
da_DK: Indonesisk rupiah

en: Insert into accommodation description
da_DK: Indsæt i indkvarteringsbeskrivelse

en: Insert into accommodation type description
da_DK: Indsæt beskrivelse af indkvartering

en: Insert into attribute description
da_DK: Indsæt i beskrivelse af Egenskaber

en: Insert into booking description
da_DK: Indsæt i booking beskrivelse

en: Insert into payment description
da_DK: Indsæt i betalingsbeskrivelse

en: Insert into rate description
da_DK: Indsæt i beskrivelse af priser

en: Insert into season description
da_DK: Indsæt i sæsonbeskrivelse

en: Insert into service description
da_DK: Indsæt beskrivelse i tjenesten

en: Install & Activate
da_DK: Installér & Aktivér

en: Install <a href="%s" target="_blank">Hotel Booking addons</a> to manage their settings.
da_DK: Installer <a href="%s" target="_blank">Hotel Booking tilføjelser</a> for at administrere deres indstillinger.

en: Install Hotel Booking addons to manage their settings.
da_DK: Installer Hotel Booking tilføjelser til at administrere deres indstillinger.

en: Install Pages
da_DK: Installer Sider

en: Instructions
da_DK: Instruktioner

en: Instructions for a customer on how to complete the payment.
da_DK: Instruktioner til en kunde om, hvordan de gennemfører betalingen.

en: Interval for automatic cleaning of synchronization logs.
da_DK: Interval for automatisk rengøring af synkroniseringslogfiler.

en: Invalid
da_DK: Ugyldig

en: Invalid login or password.
da_DK: Ugyldig login eller adgangskode.

en: Invalid request.
da_DK: Ugyldig forespørgsel.

en: Iranian rial
da_DK: Iransk rial

en: Iranian toman
da_DK: Iransk toman

en: Iraq
da_DK: Irak

en: Iraqi dinar
da_DK: Irakisk dinar

en: Ireland
da_DK: Irland

en: Israeli new shekel
da_DK: Israelsk ny shekel

en: Italian
da_DK: Italiensk

en: Italy
da_DK: Italien

en: Ivory Coast
da_DK: Elfenbenskysten

en: Jamaican dollar
da_DK: Jamaicansk dollar

en: Japanese
da_DK: Japansk

en: Japanese yen
da_DK: Japansk yen

en: Jersey pound
da_DK: Jersey pund

en: Jordanian dinar
da_DK: Jordansk dinar

en: Kazakhstan
da_DK: Kasakhstan

en: Kazakhstani tenge
da_DK: Kasakhisk tenge

en: Kenyan shilling
da_DK: Kenyansk shilling

en: Kuwaiti dinar
da_DK: Kuwaitisk dinar

en: Kyrgyzstan
da_DK: Kirgisistan

en: Kyrgyzstani som
da_DK: Kirgisisk som

en: Label
da_DK: Etikette

en: Language
da_DK: Sprog

en: Language Guide
da_DK: Sprogguide

en: Lao kip
da_DK: Lao Kip

en: Last 30 days
da_DK: Sidste 30 dage

en: Last Active
da_DK: Sidst aktiv

en: Last Name
da_DK: Efternavn

en: Last access
da_DK: Seneste login

en: Last modified date
da_DK: Dato for sidste ændring

en: Last month
da_DK: Sidste måned

en: Last name is required.
da_DK: Efternavn er obligatorisk.

en: Last quarter
da_DK: Sidste kvartal

en: Last week
da_DK: Sidste uge

en: Last year
da_DK: Sidste år

en: Later than max date for current check-in date
da_DK: Senere end maks. dato for aktuel indtjekningsdato

en: Latvia
da_DK: Letland

en: Leave blank to hide.
da_DK: Lad stå tomt for at skjule.

en: Leave empty to use accommodation type title.
da_DK: Efterlad blank for at bruge indkvarteringens navn.

en: Leave this option empty to calculate total capacity automatically to meet the exact number of adults AND children set above. This is the default behavior. Configure this option to allow any variations of adults OR children set above at checkout so that in total it meets the limit of manually set "Capacity". For example, configuration "adults:5", "children:4", "capacity:5" means the property can accommodate up to 5 adults, up to 4 children, but up to 5 guests in total (not 9).
da_DK: Lad denne indstilling være tom for at beregne den samlede kapacitet automatisk for at opfylde det nøjagtige antal voksne OG børn der er angivet ovenfor. Dette er standardadfærden. Konfigurer denne indstilling for at tillade variationer af voksne ELLER børn, der er sat over ved check-ud så den i alt opfylder grænsen for manuelt at indstille "Kapacitet". For eksempel, konfiguration "voksne:5", "børn:4", "kapacitet:5" betyder, at ejendommen kan rumme op til 5 voksne, op til 4 børn, men op til 5 gæster i alt (ikke 9).

en: Lebanese pound
da_DK: Libanesiske pund

en: Lebanon
da_DK: Libanon

en: Less than min days stay
da_DK: Mindre end min. dage ophold

en: Liberian dollar
da_DK: Liberiansk dollar

en: Libya
da_DK: Libyen

en: Libyan dinar
da_DK: Libyske dinarer

en: License
da_DK: Licens

en: License Key
da_DK: Licens Nøgle

en: Light Blue
da_DK: Lyseblå

en: Light Coral
da_DK: Lys koral

en: Light Green
da_DK: Lysegrøn

en: Light Yellow
da_DK: Lysegul

en: Limit
da_DK: Grænse

en: Limit of days the fee is charged. Set 0 to charge each day of stay period. Set 1 to charge once.
da_DK: Hvor ofte dette gebyr opkræves. Sæt 0 hvis det skal opkræves hver dag i opholdet. Sæt 1 hvis det skal opkræves en gang pr. ophold.

en: Link the attribute to an archive page with all accommodation types that have this attribute.
da_DK: Link egenskaben til en arkivside med alle indkvarteringstyper, der har denne egenskab.

en: Link to My Account page
da_DK: Link til Min konto side

en: Lithuania
da_DK: Litauen

en: Locked (Booked or Pending)
da_DK: Låst (reserveret eller afventer godkendelse)

en: Log in here: %s
da_DK: Log ind her: %s

en: Logical relationship between each taxonomy when there is more than one.
da_DK: Logisk forhold mellem hver taksonomi, når der er mere end en.

en: Login to your 2Checkout account and click the Notifications tab
da_DK: Log ind på din 2Checkout konto og klik på fanen Notifikationer

en: Logout
da_DK: Log ud

en: Logs
da_DK: Logfiler

en: Lowest price of accommodation for selected number of days if check-in and check-out dates are not set. Example: set 0 to display today's lowest price, set 7 to display the lowest price for the next week.
da_DK: Laveste overnatningspris for valgte antal dage, hvis ankomst og afrejse datoer ikke er angivet. Eksempel: sæt 0 til at vise dagens laveste pris, sæt 7 til at vise den laveste pris for den næste uge.

en: Macao S.A.R., China
da_DK: Macao S.A.R., Kina

en: Macedonia
da_DK: Makedonien

en: Macedonian denar
da_DK: Makedonsk denar

en: Madagascar
da_DK: Madagaskar

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Booking ID as the payment reference.
da_DK: Gør din betaling direkte til vores bankkonto. Brug venligst dit bookingid som betalingsreference.

en: Malawian kwacha
da_DK: Malawisk kwacha

en: Malaysian ringgit
da_DK: Malaysisk ringgit

en: Maldives
da_DK: Maldiverne

en: Maldivian rufiyaa
da_DK: Maldiviske rufiyaa

en: Manage your hotel booking services. Perfect for hotels, villas, guest houses, hostels, and apartments of all sizes.
da_DK: Administrer dit hotel booking tjenester. Perfekt til hoteller, villaer, pensionater, vandrehjem, og lejligheder i alle størrelser.

en: Manual Payment
da_DK: Kontant betaling

en: Manx pound
da_DK: Manx pund

en: Marshall Islands
da_DK: Marshalløerne

en: Mauritanian ouguiya
da_DK: Mauritanianske ouguiya

en: Mauritian rupee
da_DK: Mauritiske rupee

en: Max Adults
da_DK: Max Voksne

en: Max Children
da_DK: Max Børn

en: Max occupancy:
da_DK: Maks. belægning:

en: Maximum
da_DK: Maksimum

en: Maximum Days
da_DK: Maksimum Dage

en: Maximum accommodation occupancy available in the Search Form.
da_DK: Maksimal belægning på indkvarteringsstedet i søgeformular.

en: Maximum advance reservation
da_DK: Maksimal forudreservation

en: Maximum execution time is set to %d seconds.
da_DK: Maksimal udførelsestid er indstillet til %d sekunder.

en: Maximum stay
da_DK: Maksimalt ophold

en: Merchant Account ID
da_DK: Sælger Konto ID

en: Merchant ID
da_DK: Profil ID

en: Message
da_DK: Besked

en: Message:
da_DK: Beskeder:

en: Meta Name
da_DK: Meta Navn

en: Method: %s
da_DK: Metode: %s

en: Mexican peso
da_DK: Mexicansk peso

en: Micronesia
da_DK: Mikronesien

en: Minimal Blue
da_DK: Minimal Blå

en: Minimize Logs
da_DK: Minimer Logs

en: Minimum Days
da_DK: Minimum Dage

en: Minimum advance reservation
da_DK: Minimum forudreservation

en: Minimum stay
da_DK: Minimum ophold

en: Misc
da_DK: Diverse

en: Modified on:
da_DK: Ændringsdato:

en: Monday
da_DK: Mandag

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
da_DK: Mongolsk tugrik

en: Month
da_DK: Måned

en: More Styles
da_DK: Flere styles

en: More than max days stay
da_DK: Mere end max dage ophold

en: Moroccan dirham
da_DK: Marokkansk dirham

en: Morocco
da_DK: Marokko

en: Move price to top to set higher priority.
da_DK: Flyt prisen til top for at sætte højere prioritet.

en: Move to Trash
da_DK: Flyt til Papirkurv

en: Mozambican metical
da_DK: Mozambiquisk metical

en: Multilingual content
da_DK: Flersproget indhold

en: My Account
da_DK: Min konto

en: My Account Page
da_DK: Min Konto Side

en: NOTE:
da_DK: BEMÆRK:

en: Name
da_DK: Navn

en: Name (numeric)
da_DK: Navn (numerisk)

en: Name: %1$s %2$s
da_DK: Navn: %1$s %2$s

en: Namibian dollar
da_DK: Namibiske dollar

en: Need more gateways? Use our Hotel Booking <a href="%s" target="_blank">WooCommerce Payments</a> extension.
da_DK: Brug for flere gateways? Brug vores Hotel Booking <a href="%s" target="_blank">WooCommerce Betalinger</a> udvidelse.

en: Nepalese rupee
da_DK: Nepalesiske rupee

en: Netherlands
da_DK: Holland

en: Netherlands Antillean guilder
da_DK: Hollandsk Antiller-gylden

en: Never Delete
da_DK: Slet aldrig

en: New %s
da_DK: Ny %s

en: New Accommodation
da_DK: Ny Indkvartering

en: New Accommodation Category Name
da_DK: Tilføj navn på ny indkvarterings-kategori

en: New Accommodation Tag Name
da_DK: Nyt navn på Indkvarterings Tag

en: New Accommodation Type
da_DK: Ny indkvarteringstype

en: New Amenity Name
da_DK: Nyt Navn til Bekvemmelighed

en: New Attribute
da_DK: Ny Egenskab

en: New Booking
da_DK: Ny booking

en: New Booking Details
da_DK: Nye Booking Detaljer

en: New Booking Email (Confirmation by Admin)
da_DK: Ny bookingmail (bekræftelse fra administrator)

en: New Booking Email (Confirmation by User)
da_DK: Ny bookingmail (bekræftelse af bruger)

en: New Caledonia
da_DK: Ny Kaledonien

en: New Coupon
da_DK: Ny rabatkupon

en: New Password
da_DK: Ny adgangskode

en: New Payment
da_DK: Ny betaling

en: New Rate
da_DK: Ny Pris

en: New Season
da_DK: Ny Sæson

en: New Service
da_DK: Ny Tjeneste

en: New Taiwan dollar
da_DK: Ny taiwansk dollar

en: New booking #%1$d. The dates from %2$s to %3$s are now blocked.
da_DK: Ny booking #%1$d. Datoerne fra %2$s til %3$s er nu blokeret.

en: New fee
da_DK: Nyt gebyr

en: New tax
da_DK: Ny afgift

en: Next &gt;
da_DK: Næste &gt;

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
da_DK: Nicaraguansk cordoba

en: Nigerian naira
da_DK: Nigerianske naira

en: Nights
da_DK: Nætter

en: No &quot;%s&quot; found
da_DK: Ingen &quot;%s&quot; fundet

en: No Accommodation types found
da_DK: Ingen indkvartering fundet

en: No Accommodation types found in Trash
da_DK: Ingen Indkvartering fundet i papirkurven

en: No Attributes found
da_DK: Ingen Egenskaber fundet

en: No Attributes found in Trash
da_DK: Ingen Egenskaber fundet i papirkurven

en: No accommodations found
da_DK: Ingen indkvartering fundet

en: No accommodations found in Trash
da_DK: Ingen Indkvartering fundet i papirkurven

en: No accommodations found.
da_DK: Ingen indkvartering fundet.

en: No accommodations matching criteria.
da_DK: Ingen indkvarteringsmuligheder matcher kriterier.

en: No amenities found.
da_DK: Ingen faciliteter fundet.

en: No bookings found
da_DK: Ingen bookinger fundet

en: No bookings found for your request.
da_DK: Ingen bookinger fundet til din forespørgsel.

en: No bookings found in Trash
da_DK: Ingen bookinger fundet i papirkurven

en: No bookings found.
da_DK: Ingen bookinger fundet.

en: No categories found.
da_DK: Ingen kategorier fundet.

en: No coupons found
da_DK: Ingen rabatkuponer fundet

en: No coupons found in Trash
da_DK: Ingen rabatkuponer fundet i papirkurven

en: No customer was deleted.
da_DK: Ingen kunde blev slettet.

en: No enough data
da_DK: Ikke nok data

en: No extensions found.
da_DK: Ingen udvidelser fundet.

en: No fees have been created yet.
da_DK: Ingen gebyrer er blevet oprettet endnu.

en: No keys found.
da_DK: Ingen nøgler fundet.

en: No order
da_DK: Ingen sortering

en: No payments found
da_DK: Ingen betalinger fundet

en: No payments found in Trash
da_DK: Ingen betalinger fundet i papirkurven

en: No rates found
da_DK: Ingen priser fundet

en: No rates found in Trash
da_DK: Ingen priser fundet i papirkurven

en: No seasons found
da_DK: Ingen sæsoner fundet

en: No seasons found in Trash
da_DK: Ingen sæsoner fundet i papirkurven

en: No services found
da_DK: Ingen tjenester fundet

en: No services found in Trash
da_DK: Ingen tjenester fundet i papirkurven

en: No services matched criteria.
da_DK: Ingen tjenester matchede kriterier.

en: No tags found.
da_DK: Ingen tags fundet.

en: No taxes have been created yet.
da_DK: Ingen gebyrer er blevet oprettet endnu.

en: Nonce verification failed.
da_DK: Verificering mislykkedes.

en: None
da_DK: Ingen

en: North Korea
da_DK: Nordkorea

en: North Korean won
da_DK: Nordkoreanske won

en: Northern Mariana Islands
da_DK: Nordmarianerne

en: Norway
da_DK: Norge

en: Norwegian
da_DK: Norsk

en: Norwegian krone
da_DK: Norsk krone

en: Not Available
da_DK: Ikke ledig

en: Not available
da_DK: Ikke tilgængelig

en: Not check-in
da_DK: Ikke check-in

en: Not check-out
da_DK: Ikke check-ud

en: Not stay-in
da_DK: Ikke opholdt sig

en: Note is required.
da_DK: Bemærk er påkrævet.

en: Note: %s
da_DK: Bemærkning: %s

en: Note: booking rules are disabled in the plugin settings and are not taken into account.
da_DK: Bemærk: Reserveringsregler er deaktiveret i plugin-indstillingerne og er ikke taget i betragtning.

en: Note: link expires on
da_DK: Bemærk: link udløber den

en: Notes
da_DK: Noter

en: Nothing found.
da_DK: Intet fundet.

en: Nothing found. Please try again with different search parameters.
da_DK: Intet fundet. Prøv igen med andre søgekriterier.

en: Number of Accommodations:
da_DK: Antal indkvarteringssteder:

en: Number of accommodations
da_DK: Antal indkvarteringssteder

en: Number of comments
da_DK: Antal kommentarer

en: Numeric
da_DK: Numerisk

en: Numeric meta value
da_DK: Numerisk meta value

en: Old Password
da_DK: Gammel adgangskode

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Afventer <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Afventer <span class="count">(%s)</span>

en: Once
da_DK: En gang

en: Once Daily
da_DK: En Gang Dagligt

en: Once Hourly
da_DK: En gang pr time

en: Optional description of the "Children" field.
da_DK: Valgfri beskrivelse af feltet "Børn".

en: Optional.
da_DK: Valgfri.

en: Order
da_DK: Sorter

en: Order By
da_DK: Sorter Efter

en: Original Booking Details
da_DK: Oprindelige Booking Detaljer

en: Other
da_DK: Andet

en: Owner of these keys.
da_DK: Ejer af disse nøgler.

en: Page order
da_DK: Siderækkefølge

en: Page to confirm booking cancelation.
da_DK: Side for at bekræfte annullering af booking.

en: Page to redirect to after a booking is canceled.
da_DK: Side der skal omdirigeres til efter en booking er annulleret.

en: Page user will be redirected to once the booking is confirmed via email or by admin.
da_DK: Siden brugeren vil blive omdirigeret til når bookingen er bekræftet via e-mail eller ved admin.

en: Pages
da_DK: Web-sider

en: Paid
da_DK: Betalt

en: Paid: %s
da_DK: Betalt: %s

en: Pakistani rupee
da_DK: Pakistansk rupee

en: Palestinian Territory
da_DK: De palæstinensiske områder

en: Panamanian balboa
da_DK: Panamansk balboa

en: Papua New Guinea
da_DK: Papua Ny Guinea

en: Parameters
da_DK: Parametre

en: Parent Accommodation Category
da_DK: Overordnet indkvarterings-kategori

en: Parent Accommodation Category:
da_DK: Overordnet indkvarterings-kategori:

en: Parent Accommodation Tag
da_DK: Overordnet indkvarterings-tags

en: Parent Accommodation Tag:
da_DK: Overordnet indkvarterings-tags:

en: Parent Amenity
da_DK: Overordnet Facilitet

en: Parent Amenity:
da_DK: Overordnet Facilitet:

en: Parent ID
da_DK: Overordnet ID

en: Partial PayPal refund processed: %s
da_DK: Delvis PayPal refundering behandlet: %s

en: Password changed.
da_DK: Adgangskode skiftet.

en: Password: %s
da_DK: Adgangskode: %s

en: Passwords do not match.
da_DK: Adgangskoder matcher ikke.

en: Pay by Card (Beanstream)
da_DK: Betal med kort (Beanstream)

en: Pay by Card (Braintree)
da_DK: Betal med kort (Braintree)

en: Pay by Card (Stripe)
da_DK: Betal med kort (Stripe)

en: Pay on Arrival
da_DK: Betal ved ankomst

en: Pay via PayPal
da_DK: Betal gennem PayPal

en: Pay with cash on arrival.
da_DK: Betal kontant ved ankomst.

en: Pay with your credit card via Beanstream.
da_DK: Betal med dit kreditkort via Beanstream.

en: Pay with your credit card via Braintree.
da_DK: Betal med dit kreditkort via Braintree.

en: Pay with your credit card via Stripe.
da_DK: Betal med dit kreditkort via Stripe.

en: PayPal Payment #%s Refunded for reason: %s
da_DK: PayPal Betaling #%s Tilbagebetalt af årsag: %s

en: PayPal Refund Transaction ID: %s
da_DK: PayPal Refunderings transaktions-ID: %s

en: PayPal account is not verified. Verify account in order to accept this payment.
da_DK: PayPal-konto er ikke bekræftet. Bekræft konto for at acceptere denne betaling.

en: PayPal account must be upgraded before this payment can be accepted.
da_DK: PayPal-konto skal opdateres, før denne betaling kan accepteres.

en: Payment
da_DK: Betaling

en: Payment %s via IPN.
da_DK: Betaling %s via IPN.

en: Payment (#%s) for this booking is on hold
da_DK: Betaling (#%s) for denne booking er på pause

en: Payment Details
da_DK: Betalingsdetaljer

en: Payment Gateways
da_DK: Betalingssystems

en: Payment History
da_DK: Betalingshistorik

en: Payment ID
da_DK: Betalings-ID

en: Payment ID: #%s
da_DK: Betalings ID: #%s

en: Payment Method
da_DK: Betalingsmåde

en: Payment Method:
da_DK: Betalingsmåde:

en: Payment Methods
da_DK: Betalingsmetoder

en: Payment Type
da_DK: Betalingsmåde

en: Payment dispute lost
da_DK: Betalingskonflikt tabt

en: Payment dispute opened
da_DK: Betaling tvist åbnet

en: Payment dispute won
da_DK: Betalingskonflikt vundet

en: Payment failed due to invalid PayPal business email.
da_DK: Betaling mislykkedes på grund af ugyldig PayPal business e-mail.

en: Payment failed due to invalid amount in PayPal IPN.
da_DK: Betaling mislykkedes på grund af ugyldigt beløb i PayPal IPN.

en: Payment failed due to invalid currency in PayPal IPN.
da_DK: Betaling mislykkedes på grund af ugyldig valuta i PayPal IPN.

en: Payment failed due to invalid purchase key in PayPal IPN.
da_DK: Betaling mislykkedes på grund af ugyldig købsnøgle i PayPal IPN.

en: Payment for PaymentIntent %s is processing.
da_DK: Betaling for PaymentIntent %s behandler.

en: Payment for PaymentIntent %s succeeded.
da_DK: Betaling for PaymentIntent %s lykkedes.

en: Payment instructions
da_DK: Betalingsinformationer

en: Payment is being reviewed by PayPal staff as high-risk or in possible violation of government regulations.
da_DK: Betaling bliver gennemgået af PayPal-personale som højrisiko eller i mulig overtrædelse af offentlige regler.

en: Payment is pending for unknown reasons. Contact PayPal support for assistance.
da_DK: Betaling afventer af ukendte årsager. Kontakt PayPal support for hjælp.

en: Payment made via eCheck and will clear automatically in 5-8 days.
da_DK: Betaling foretaget via eCheck og vil blive trukket automatisk om 5-8 dage.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
da_DK: Liste over betalingsmetode, som kunden vil se på din hjemmeside.

en: Payment method is not valid.
da_DK: Betalingsmetode er ikke gyldig.

en: Payment method nonce is required.
da_DK: Betalingsmetode engangskode er påkrævet.

en: Payment method title that the customer will see on your website.
da_DK: Liste over betalingsmetode, som kunden vil se på din hjemmeside.

en: Payment must be accepted manually through PayPal due to international account regulations.
da_DK: Betaling skal accepteres manuelt via PayPal på grund af internationale kontoregler.

en: Payment received in non-shop currency and must be accepted manually through PayPal.
da_DK: Betaling modtaget i ikke-shop valuta og skal accepteres manuelt via PayPal.

en: Payment refunded in 2Checkout
da_DK: Betaling refunderet i 2Checkout

en: Payment refunded in Braintree
da_DK: Betaling refunderet i Braintree

en: Payment requires a confirmed customer address and must be accepted manually through PayPal.
da_DK: Betaling kræver en bekræftet kundeadresse og skal accepteres manuelt via PayPal.

en: Payment single use token is required.
da_DK: Betalings engangs token er påkrævet.

[ctx: Payment status]
en: Abandoned
da_DK: Afbrudt

[ctx: Payment status]
en: Cancelled
da_DK: Annulleret

[ctx: Payment status]
en: Completed
da_DK: Udført

[ctx: Payment status]
en: Failed
da_DK: Mislykkedes

[ctx: Payment status]
en: On Hold
da_DK: Afventer

[ctx: Payment status]
en: Pending
da_DK: Afventer

[ctx: Payment status]
en: Refunded
da_DK: Refunderet

en: Payment was sent to unconfirmed or non-registered email address.
da_DK: Betaling blev sendt til ubekræftet eller ikke-registreret e-mailadresse.

en: Payment:
da_DK: Betaling:

en: Payments
da_DK: Betalinger

en: Payments Passcode
da_DK: Betalinger Kode

en: Payments.
da_DK: Betalinger.

en: Paypal Business Email
da_DK: PayPal Business Email

en: Pending
da_DK: Afventer

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Afventer <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Afventer <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Admin <span class="count">(%s)</span> | Pending Admin <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Afventer administrator <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Afventer administrator <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Booking Email
da_DK: Afventende Booking E-Mail

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Afventer betaling <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Afventer betaling <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Payment Time
da_DK: Afventer Betalingstid

en: Pending Payment Time set in Hotel Booking Settings
da_DK: Afventende betalingsfrist indstillet i Hotel Booking indstillinger

en: Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span> | Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Afventer brugerbekræftelse <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Afventer brugerbekræftelse <span class="count">(%s)</span>

en: Per Accommodation
da_DK: Pr. Indkvartering

en: Per Day
da_DK: Pr. dag

en: Per Guest
da_DK: Pr. Gæst

en: Per Instance
da_DK: Pr. Instans

en: Per accommodation (%)
da_DK: Pr. Indkvartering (%)

en: Per accommodation / per day
da_DK: Per indkvartering / per dag

en: Per adult:
da_DK: Pr. voksne:

en: Per adult:
da_DK: Pr. voksne:

en: Per child:
da_DK: Pr. barn:

en: Per child:
da_DK: Pr. barn:

en: Per guest / per day
da_DK: Pr. gæst / per dag

en: Percent
da_DK: Procent

en: Percentage
da_DK: Procentdel

en: Period of time in minutes the user is given to complete payment. Unpaid bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
da_DK: Periode i minutter brugeren har fået til at fuldføre betaling. Ubetalte bookinger bliver annulleret og indkvarteringens status ændringer til tilgængelige.

en: Period of time in minutes the user is given to confirm booking via email. Unconfirmed bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
da_DK: Tidsperiode i minutter brugeren har til at bekræfte reservation via e-mail. Ubekræftede bookinger bliver slettet og indkvarteringens status ændringer til tilgængelige.

en: Period:
da_DK: Periode:

en: Periodicity
da_DK: Periodicitet

en: Permission is missing.
da_DK: Tilladelsen mangler.

en: Permissions
da_DK: Tilladelser

en: Philippines
da_DK: Filippinerne

en: Phone
da_DK: Telefon

en: Phone is required.
da_DK: Telefonnummer er obligatorisk.

en: Phone: %s
da_DK: Telefon: %s

en: Photo Gallery
da_DK: Billedgalleri

[ctx: Placeholder for empty accommodation title]
en: (no title)
da_DK: (ingen titel)

en: Please add attribute in default language to configure terms.
da_DK: Tilføj venligst beskrivelse i standardsprog for at forklare betingelser.

en: Please be patient while the calendars are imported. You will be notified via this page when the process is completed.
da_DK: Vær tålmodig, mens kalenderne er importeret. Du får besked via denne side, når processen er afsluttet.

en: Please complete all required fields and try again.
da_DK: Udfyld venligst alle obligatoriske felter og prøv igen.

en: Please enter a valid account username.
da_DK: Venligst indtast et gyldigt brugernavn.

en: Please enter an account password.
da_DK: Indtast venligst din adgangskode.

en: Please provide a valid email address.
da_DK: Angiv venligst en gyldig e-mailadresse.

en: Please select columns to export.
da_DK: Vælg kolonner til eksport.

en: Please, provide a valid Customer ID.
da_DK: Angiv venligst et gyldigt kunde-id.

en: Please, provide a valid current password.
da_DK: Angiv venligst en gyldig nuværende adgangskode.

en: Please, provide a valid email.
da_DK: Angiv venligst en gyldig e-mail.

en: Poland
da_DK: Polen

en: Polish
da_DK: Polsk

en: Polish z&#x142;oty
da_DK: Polsk zloty

en: Popular Accommodation Categories
da_DK: Populære indkvarterings-kategorier

en: Popular Accommodation Tags
da_DK: Populære Indkvarterings-Tags

en: Popular Amenities
da_DK: Populære faciliteter

en: Post ID
da_DK: Indlægets ID

[ctx: Post Status]
en: Auto Draft
da_DK: Automatisk Kladde

[ctx: Post Status]
en: New
da_DK: Ny

en: Post author
da_DK: Indlægets forfatter

en: Post date
da_DK: Indlægets dato

en: Post name (post slug)
da_DK: Indlægets navn (post slug)

en: Post title
da_DK: Indlægets titel

en: Postal Code (ZIP)
da_DK: Postnummer (ZIP)

en: Postcode
da_DK: Postnummer

en: Postcode is required.
da_DK: Postnummer er påkrævet.

en: Pound sterling
da_DK: Pund Sterling

en: Preset Adults:
da_DK: Forudindstillede Voksne:

en: Preset Children:
da_DK: Forudindstillet Børn:

en: Preset date. Formatted as %s
da_DK: Forudindstillet dato. Formateret som %s

en: Price
da_DK: Pris

en: Price Breakdown
da_DK: Pris Opdeling

en: Price breakdown unfolded by default.
da_DK: Prisopdeling udfoldet som standard.

[ctx: Price for X nights. Example: $99 for 2 nights, $99 for 21 nights]
en: for %d nights | for %d nights
da_DK[0]: i %d nat
da_DK[1]: i %d nætter

en: Price per night
da_DK: Pris pr. nat

[ctx: Price per one night. Example: $99 per night]
en: per night
da_DK: per nat

en: Price:
da_DK: Pris:

en: Prices start at:
da_DK: Priserne starter på:

en: Prices start at: %s
da_DK: Priserne starter på: %s

en: Private Key
da_DK: Privat nøgle

en: Process Information
da_DK: Behandl Information

en: Processing
da_DK: Behandler

en: Processing...
da_DK: Behandling...

en: Product ID is not valid
da_DK: Produkt ID er ikke gyldigt

en: Public Key
da_DK: Offentlig nøgle

en: Put created .mo file with your translations into the folder %s. Where {lang} is ISO-639 language code and {country} is ISO-3166 country code. Example: Brazilian Portuguese file would be called motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.
da_DK: Sæt oprettet .mo-fil med dine oversættelser i mappen %s. Hvor {lang} er ISO-639 sprogkode og {country} er ISO-3166 landekode. Eksempel: Brasiliansk portugisisk fil vil blive kaldt motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.

en: QR Code
da_DK: QR Kode

en: Qatari riyal
da_DK: Qatarisk riyal

en: Quarter
da_DK: Kvartal

en: Quarter an Hour
da_DK: Kvarter af en time

en: Query Settings
da_DK: Indstillinger For Forespørgsel

en: Random order
da_DK: Tilfældig rækkefølge

en: Rate
da_DK: Pris

en: Rate Info
da_DK: Info om pris

en: Rate is not valid.
da_DK: Pris er ikke gyldig.

en: Rate was duplicated.
da_DK: Prisen blev kopieret.

en: Rate:
da_DK: Pris:

en: Rate: %s
da_DK: Bedøm: %s

en: Rates
da_DK: Pris

en: Read
da_DK: Læs

en: Read/Write
da_DK: Læs/Skriv

en: Recalculate Total Price
da_DK: Genberegn Total Pris

en: Recipients
da_DK: Modtagere

en: Recommended for %d adult | Recommended for %d adults
da_DK[0]: Anbefales til %d voksne
da_DK[1]: Anbefales til %d voksne

en: Recommended for %d guest | Recommended for %d guests
da_DK[0]: Anbefalet til %d gæst
da_DK[1]: Anbefalet til %d gæster

en: Redirect to the checkout page immediately after successful addition to reservation.
da_DK: Omdiriger til checkud siden umiddelbart efter vellykket tilføjelse til reservation.

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Refunderet <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: Refunderet <span class="count">(%s)</span>

en: Relevance
da_DK: Relevans

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Remove gallery
da_DK: Fjern galleri

en: Remove image
da_DK: Fjern billede

en: Remove variation
da_DK: Fjern variation

en: Removed
da_DK: Fjernet

en: Removed bookings: %s
da_DK: Fjernede bookinger: %s

en: Renew License
da_DK: Forny Licens

en: Replace
da_DK: Erstat

en: Reports
da_DK: Rapporter

en: Request does not pass security verification. Please refresh the page and try one more time.
da_DK: Anmodningen videregiver ikke sikkerhedsbekræftelse. Opdater venligst siden og prøv en gang til.

en: Required
da_DK: Påkrævet

en: Required fields are followed by
da_DK: Obligatoriske felter efterfølges af

en: Required fields are followed by %s
da_DK: Obligatoriske felter efterfølges af %s

en: Resend Email
da_DK: Send e-mail igen

en: Reservation Form
da_DK: Reservationsformular

en: Reservation Received
da_DK: Reservation Modtaget

en: Reservation Received Page
da_DK: Reservation Modtaget Side

en: Reservation submitted
da_DK: Reservation indsendt

en: Reserve
da_DK: Reserver

en: Reserve %1$s of %2$s available accommodations.
da_DK: Reserver %1$s af %2$s ledige indkvarteringer.

en: Reserved Accommodation
da_DK: Reserveret Indkvartering

en: Reserved Accommodation Details Template
da_DK: Reserveret Indlogeringsoplysninger Skabelon

en: Reserved Accommodations
da_DK: Reserverede overnatningssteder

en: Reserved Accommodations Details
da_DK: Detaljer over reserveret indkvartering

en: Restriction
da_DK: Begrænsninger

en: Returning customer?
da_DK: Tilbagevendende kunde?

en: Reunion
da_DK: Réunion

en: Revoke
da_DK: Tilbagekald

en: Revoke key
da_DK: Tilbagekald nøgle

en: Romania
da_DK: Rumænien

en: Romanian leu
da_DK: Rumænske leu

en: Rules:
da_DK: Regler:

en: Russia
da_DK: Rusland

en: Russian
da_DK: Russisk

en: Russian ruble
da_DK: Russisk rubel

en: Rwandan franc
da_DK: Rwandisk franc

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
da_DK: S&atilde;o Tom&eacute; og Pr&iacute;ncipe

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
da_DK: S&atilde;o Tom&eacute; og Pr&iacute;ncipe dobra

en: SEPA Direct Debit
da_DK: SEPA Direkte Debet

en: Saint Helena pound
da_DK: Saint Helena pund

en: Saint Kitts and Nevis
da_DK: Saint Kitts og Nevis

en: Saint Lucia
da_DK: Sankt Lucia

en: Saint Martin (Dutch part)
da_DK: Sint Maarten (Hollandsk del)

en: Saint Martin (French part)
da_DK: Saint Martin (franske del)

en: Saint Pierre and Miquelon
da_DK: Saint Pierre og Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
da_DK: Sankt Vincent og Grenadinerne

en: Sandbox can be used to test payments.
da_DK: Sandbox kan bruges til at teste betalinger.

en: Saturday
da_DK: Lørdag

en: Saudi riyal
da_DK: Saudisk riyal

en: Save
da_DK: Gem

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Search
da_DK: Søg

en: Search %s
da_DK: Søg %s

en: Search Accommodation
da_DK: Søg indkvartering

en: Search Accommodation Categories
da_DK: Søg Indkvarterings-kategorier

en: Search Accommodation Tags
da_DK: Søg Indkvarterings Tags

en: Search Accommodation Type
da_DK: Søg Indkvarteringstype

en: Search Amenities
da_DK: Søg Faciliteter

en: Search Attribute
da_DK: Søg efter egenskaber

en: Search Availability
da_DK: Søg Tilgængelighed

en: Search Availability Form
da_DK: Søg Tilgængelighedsformular

en: Search Booking
da_DK: Søg Booking

en: Search Coupon
da_DK: Søg Rabatkupon

en: Search Options
da_DK: Søge muligheder

en: Search Payment
da_DK: Søg Efter Betaling

en: Search Rate
da_DK: Søg Pris

en: Search Results
da_DK: Søge resultater

en: Search Results Page
da_DK: Side med søgeresultater

en: Search Season
da_DK: Søg Sæson

en: Search Service
da_DK: Søg Tjeneste

en: Search parameters are not set.
da_DK: Søgekriterier er ikke valgt.

en: Search results for accommodations that have bookings with status "%s" from %s until %s
da_DK: Søgeresultater for indkvarteringer med bookinger med status "%s" fra %s til %s

en: Season
da_DK: Sæson

en: Season &#8212; Price
da_DK: Sæson &#8212; pris

en: Season Info
da_DK: Sæson Info

en: Season Prices
da_DK: Sæson Priser

en: Seasons
da_DK: Sæsoner

en: Seasons are real periods of time, dates or days that come with different prices for accommodations. E.g. Winter 2018 ($120 per night), Christmas ($150 per night).
da_DK: Sæsoner er reelle perioder, datoer eller dage, der kommer med forskellige priser for indkvartering. F.eks. vinter 2018 ($120 per nat), jul ($150 per nat).

en: Secret Key
da_DK: Hemmelig nøgle

en: Secret Word
da_DK: Hemmeligt Ord

en: Select
da_DK: Vælg

en: Select a page to display user account. Use the customer account shortcode on this page.
da_DK: Vælg en side til at vise brugerkonto. Brug kortkoden på kundekontoen på denne side.

en: Select all
da_DK: Vælg alle

en: Select columns to export
da_DK: Vælg kolonner, der skal eksporteres

en: Select from available accommodations.
da_DK: Vælg fra tilgængelige indkvarteringer.

en: Select iDEAL Bank
da_DK: Vælg iDEAL Bank

en: Select page to display search results. Use search results shortcode on this page.
da_DK: Vælg side for at vise søgeresultater. Brug kortkode til søgeresultater på denne side.

en: Select page user will be redirected to complete booking.
da_DK: Vælg side bruger vil blive omdirigeret til for at fuldføre booking.

en: Select theme for an availability calendar.
da_DK: Vælg tema for en tilgængelighedskalender.

en: Selected accommodations are not valid.
da_DK: Valgte indkvartering er ikke gyldig.

en: Selected dates do not meet booking rules for type %s
da_DK: Valgte datoer opfylder ikke reservationsreglerne for indkvarteringen %s

en: Send a copy of the Approved Booking email to the customer`s email address.
da_DK: Send en kopi af den godkendte bookingmail til kundens e-mailadresse.

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with <a>Hotel Booking Notifier</a>.
da_DK: Send automatiserede e-mailnotifikationer, såsom nøgleinstruktioner, husregler, før og efter ankomst/afrejse med <a>Hotel Booking Notifier</a>.

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with Hotel Booking Notifier.
da_DK: Send automatiserede e-mailnotifikationer, såsom nøgleinstruktioner, husregler, før og efter ankomst/afrejse med Hotel Booking Notifier.

en: Separate amenities with commas
da_DK: Separat faciliteter med kommaer

en: Separate categories with commas
da_DK: Adskil kategori med kommaer

en: Separate tags with commas
da_DK: Adskil tags med kommaer

en: Sequential Number of Accommodation
da_DK: Fortløbende antal af indkvarteringer

en: Serbia
da_DK: Serbien

en: Serbian dinar
da_DK: Serbisk dinar

en: Service
da_DK: Tjeneste

en: Service Taxes
da_DK: Service gebyr

en: Service:
da_DK: Tjeneste:

en: Services
da_DK: Tjenester

en: Services Listing
da_DK: Oversigt over tjenester

en: Services Subtotal
da_DK: Service gebyrer i alt

en: Services are extra offers that you can sell or give for free. E.g. Thai massage, transfer, babysitting. Guests can pre-order them when placing a booking.
da_DK: Serviceydelser er ekstra tilbud, som du kan sælge eller give gratis. F.eks. Thai massage, overførsel, babysitning. Gæsterne kan forudbestille dem, når de placerer en booking.

en: Services pagination
da_DK: Nummerering af ydelser fortløbende

en: Services:
da_DK: Tjenester:

en: Set bed types list in <a href="%link%" target="_blank">settings</a>.
da_DK: Angiv liste for sengetyper i <a href="%link%" target="_blank">indstillinger</a>.

en: Set the number of columns or the number of rows and columns separated by comma. Example: "3" or "2,3"
da_DK: Angiv antallet af kolonner eller antallet af rækker og kolonner adskilt af komma. Eksempel: "3" eller "2,3"

en: Set to %s
da_DK: Indstillet til %s

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Settings saved.
da_DK: Indstillinger gemt.

en: Seychelles
da_DK: Seychellerne

en: Seychellois rupee
da_DK: Seychelliske rupee

en: Shortcode
da_DK: Kortkode

en: Shortcodes
da_DK: Kortkoder

en: Show
da_DK: Vis

en: Show Accommodation Rates List for accommodation type with id 777
da_DK: Vis liste over indkvarteringspriser for indkvartering med id 777

en: Show Accommodations
da_DK: Vis Indkvarteringer

en: Show All Services
da_DK: Vis alle tjenester

en: Show Book button
da_DK: Vis Booking knap

en: Show Booking Form for Accommodation Type with id 777
da_DK: Vis bookingformular for indkvartering med id 777

en: Show Lowest Price for
da_DK: Vis Laveste pris for

en: Show View Details button
da_DK: Vis Vis detalje knap

en: Show accommodation rate with this charge included
da_DK: Vis overnatningspris med denne opkrævning inkluderet

en: Show price for selected period
da_DK: Vis pris for den valgte periode

en: Show price together with adults and children fields
da_DK: Vis pris sammen med felter til voksne og børn

en: Sierra Leonean leone
da_DK: Sierraleonsk leone

en: Signed number
da_DK: Signeret nummer

en: Simplified Chinese
da_DK: Forenklet Kinesisk

en: Single Accommodation Type
da_DK: Enkelt indkvarteringstype

en: Site title (set in Settings > General)
da_DK: Webstedstitel (valgt i Indstillinger > General)

en: Size, %s
da_DK: Størrelse, %s

en: Size:
da_DK: Størrelse:

en: Skip
da_DK: Spring over

en: Skip Search Results
da_DK: Ryd Søgeresultater

en: Skip search results page and enable direct booking from accommodation pages.
da_DK: Spring over siden med søgeresultater og aktiver direkte booking fra indkvarteringernes sider.

en: Skipped
da_DK: Droppet

en: Skipped bookings: %s
da_DK: Bookinger sprunget over: %s

en: Skipped. Booking #%d updated with new data.
da_DK: Sprunget over. Booking #%d opdateret med nye data.

en: Skipped. Event from %1$s to %2$s has passed.
da_DK: Oversprunget. Begivenheden fra %1$s til %2$s er passeret.

en: Skipped. No URLs found for parsing.
da_DK: Skippet. Ingen URLer fundet til analyse.

en: Skipped. Outdated booking #%d already removed.
da_DK: Sprunget over. Forældet booking #%d allerede fjernet.

en: Skipped. The dates from %1$s to %2$s are already blocked.
da_DK: Sprunget over. Datoerne fra %1$s til %2$s er allerede blokeret.

en: Sky Blue
da_DK: Himmelblå

en: Slate Blue
da_DK: Skifer Blå

en: Slovakia
da_DK: Slovakiet

en: Slovenia
da_DK: Slovenien

en: Solomon Islands
da_DK: Salomonøerne

en: Solomon Islands dollar
da_DK: Solomon Islands Dollar

en: Somali shilling
da_DK: Somalisk Shilling

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods.
da_DK: Desværre, ser det ud til, at der ikke er nogen tilgængelige betalingsmetoder.

en: Sorry, the minimum allowed payment amount is %s to use this payment method.
da_DK: Beklager, det mindste tilladte betalingsbeløb er %s for at bruge denne betalingsmetode.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your booking contents.
da_DK: Beklager, denne kupon gælder ikke for dit bookingindhold.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
da_DK: Du har desværre ikke adgang til denne side.

en: Sort by.
da_DK: Sorter efter.

en: Sort by. Use "orderby" insted.
da_DK: Sorter efter. Brug "orderby" i stedet.

en: Source accommodation
da_DK: Oprindelig indkvartering

en: Source: %s.
da_DK: Kilde: %s.

en: South Africa
da_DK: Sydafrika

en: South African rand
da_DK: Sydafrikansk rand

en: South Korea
da_DK: Sydkorea

en: South Korean won
da_DK: Sydkoreansk won

en: South Sudan
da_DK: Sydsudan

en: South Sudanese pound
da_DK: Sydsudansk pund

en: Spain
da_DK: Spanien

en: Spanish
da_DK: Spansk

en: Specified type of the custom field. Can be used in conjunction with "orderby" = "meta_value".
da_DK: Angiv type af det brugerdefinerede felter. Kan bruges sammen med "ordnet efter" = "meta_value".

en: Specified type of the custom field. Can be used in conjunction with orderby="meta_value".
da_DK: Angiv type af det brugerdefinerede felt. Kan bruges sammen med orderby="meta_value".

en: Specify an IPN listener for a specific payment instead of the listeners specified in your PayPal Profile.
da_DK: Angiv en IPN-lytter til en specifik betaling i stedet for de lyttere, der er angivet i din PayPal-profil.

en: Square Foot
da_DK: kvadratfod

en: Square Meter
da_DK: Kvadratmeter

en: Square Units
da_DK: Kvadratenheder

en: Square Yard
da_DK: Kvadrat yard

en: Sri Lankan rupee
da_DK: Srilankansk rupee

en: Start date
da_DK: Startdato

en: State / County
da_DK: Stat/Land

en: State is required.
da_DK: Stat er påkrævet.

en: State the age or disable children in <a href="%s">settings</a>.
da_DK: Angiv alder eller deaktiver børn i <a href="%s">indstillinger</a>.

en: Status changed from %s to %s.
da_DK: Status ændret fra %s til %s.

en: String
da_DK: Streng

en: Subject
da_DK: Emne

en: Subtotal (excl. taxes)
da_DK: Subtotal (excl. gebyrer)

en: Succeed
da_DK: Lykkedes

en: Success
da_DK: Udført

en: Success bookings: %s
da_DK: Bookinger gennemført: %s

en: Success. Booking #%1$d updated with new data.
da_DK: Succes. Booking #%1$d opdateret med nye data.

en: Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated booking. | Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated bookings.
da_DK[0]: Succes. Booking #%1$d opdateret med nye data. Fjernet %2$d forældet booking.
da_DK[1]: Succes. Booking #%1$d opdateret med nye data. Fjernet %2$d forældede bookinger.

en: Success. Booking #%d updated with new data.
da_DK: Succes. Booking #%d opdateret med nye data.

en: Sudanese pound
da_DK: Sudanesiske pund

en: Summary: %s.
da_DK: Resume: %s.

en: Sunday
da_DK: Søndag

en: Suriname
da_DK: Surinam

en: Surinamese dollar
da_DK: Surinamsk dollar

en: Swazi lilangeni
da_DK: Swazilandsk lilangeni

en: Sweden
da_DK: Sverige

en: Swedish
da_DK: Svensk

en: Swedish krona
da_DK: Svenske kroner

en: Swiss franc
da_DK: Schweizer franc

en: Switzerland
da_DK: Schweiz

en: Sync All External Calendars
da_DK: Synkroniser Alle Eksterne Kalendere

en: Sync Calendars
da_DK: Synkroniser Kalendere

en: Sync External Calendars
da_DK: Synkroniser Eksterne Kalendere

en: Sync calendars at this time (UTC) or starting at this time every interval below.
da_DK: Synkroniser kalendere på dette tidspunkt (UTC) eller starter på dette tidspunkt hvert interval nedenfor.

en: Sync your bookings across all online channels like Booking.com, TripAdvisor, Airbnb etc. via iCalendar file format.
da_DK: Synkroniser dine bookinger på tværs af alle onlinekanaler som Booking.com, TripAdvisor, Airbnb osv. via iCalendar-filformat.

en: Sync, Import and Export Calendars
da_DK: Sync, import og eksport kalendere

en: Syria
da_DK: Syrien

en: Syrian pound
da_DK: Syrisk pund

en: Tajikistani somoni
da_DK: Tadsjikisk somoni

en: Take the source file for your translations %s or needed translated locale.
da_DK: Tag kildefilen til dine oversættelser %s eller nødvendige oversættelser.

en: Taking a while? Click here to run it now.
da_DK: *Det vil tage et stykke tid? Klik her for at køre det nu.

en: Tanzanian shilling
da_DK: Tanzanianske shilling

en: Target accommodation
da_DK: Ønsket indkvartering

en: Taxes
da_DK: Gebyrer

en: Taxes & Fees
da_DK: Skatter og gebyrer

en: Taxes and fees saved.
da_DK: Skatter og gebyrer gemt.

en: Template Mode
da_DK: Skabelon Tilstand

en: Terms
da_DK: Betingelser

en: Terms & Conditions
da_DK: Handelsbetingelser

en: Test Mode
da_DK: Testtilstand

en: Test Payment
da_DK: Test Betaling

[ctx: Text about taxes and fees below the price.]
en:  (+%s taxes and fees)
da_DK:  (+%s skatter og gebyrer)

[ctx: Text about taxes and fees below the price.]
en:  (+taxes and fees)
da_DK:  (+skatter og gebyrer)

[ctx: Text about taxes and fees below the price.]
en:  (includes taxes and fees)
da_DK:  (omfatter skatter og afgifter)

en: Text instead of reservation form while booking is disabled
da_DK: Tekst i stedet for reservationsformular, mens reservationen er deaktiveret

en: Text on Checkout
da_DK: Tekst ved Checkout

en: Thai baht
da_DK: Thailandsk baht

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed.
da_DK: Tak for din betaling. Din transaktion er gennemført.

en: Thank you!
da_DK: Mange tak!

en: Thanks for creating an account on %1$s.
da_DK: Tak fordi du oprettede en konto på %1$s.

en: The <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
da_DK: Indstillingen <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> er deaktiveret. Aktivér SSL og sørg for, at din server har et gyldigt SSL-certifikat. Ellers vil %1$s kun fungere i testtilstand.

en: The License Key is required in order to get automatic plugin updates and support. You can manage your License Key in your personal account. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Learn more</a>.
da_DK: Licensnøglen er påkrævet for at få automatisk plugin opdateringer og support. Du kan administrere din licensnøgle på din personlige konto. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Læs mere</a>.

en: The booking is not set.
da_DK: Bookingen er ikke angivet.

en: The booking not found.
da_DK: Bookingen blev ikke fundet.

en: The file does not exist.
da_DK: Filen findes ikke.

en: The method of payment
da_DK: Betalingsmetoden

en: The number of adults presetted in the search form.
da_DK: Antallet af voksne som er forudindstillede i søgeformularen.

en: The number of children presetted in the search form.
da_DK: Antallet af børn som er forudindstillede i søgeformularen.

en: The outdated booking #%d has been removed.
da_DK: Den forældede booking #%d er blevet fjernet.

en: The payment method is not selected.
da_DK: Betalingsmetoden er ikke valgt.

en: The total number of guests is not valid.
da_DK: Det samlede antal gæster er ikke gyldigt.

en: The unique ID of payment
da_DK: Den unikke ID for betaling

en: Theme Mode
da_DK: Tema Tilstand

en: There are no accommodations selected for reservation.
da_DK: Der er ingen indkvarteringer valgt til reservation.

en: There are no blocking accommodation rules.
da_DK: Der er ingen regler for blokering af indkvartering.

en: There are no booking buffer rules.
da_DK: Der er ingen bookingbufferregler.

en: There are no maximum advance reservation rules.
da_DK: Der er ingen maksimale forudbestillingsregler.

en: There are no maximum stay rules.
da_DK: Der er ingen regler for maksimal ophold.

en: There are no minimum advance reservation rules.
da_DK: Der er ingen minimumsreserveringsregler for forudbestilling.

en: There are no minimum stay rules.
da_DK: Der er ingen minimumsregler for ophold.

en: There are no rates for requested dates.
da_DK: Der er ingen priser for de ønskede datoer.

en: These are accommodation amenities, generally free ones. E.g. air-conditioning, wifi.
da_DK: Det er indkvarteringsfaciliteter, som generelt er gratis. F.eks. aircondition, wifi.

en: These are not physical accommodations, but their types. E.g. standard double room. To specify the real number of existing accommodations, you'll need to use Generate Accommodations menu.
da_DK: Disse er ikke fysiske indkvarteringer, men deres typer. F.eks. standard dobbeltværelse. For at angive det reelle antal eksisterende boliger, skal du bruge menuen Opret indkvarteringer.

en: These are real accommodations like rooms, apartments, houses, villas, beds (for hostels) etc.
da_DK: Disse er reelle boliger som værelser, lejligheder, huse, villaer, senge (til vandrehjem) osv.

en: This attribute refers to non-unique taxonomy - %1$s - which was already registered with attribute %2$s.
da_DK: Denne egenskab refererer til ikke-unik taksonomi - %1$s - som allerede var registreret med egenskab %2$s.

en: This calendar has already been imported for another accommodation.
da_DK: Denne kalender er allerede blevet importeret til en anden indkvartering.

en: This coupon has expired.
da_DK: Denne rabatkupon er udløbet.

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Admin confirmation.
da_DK: Denne e-mail bliver sendt, når "Bookingbekræftelsestilstand" er indstillet til Administratorbekræftelse.

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Customer confirmation via email.
da_DK: Denne e-mail sendes, når "Bookingbekræftelsestilstand" er indstillet til Kundebekræftelse via e-mail.

en: This is earlier than allowed by our advance reservation rules.
da_DK: Dette er tidligere end tilladt i henhold til vores regler om forhåndsreservering.

en: This is later than allowed by our advance reservation rules.
da_DK: Dette er senere end tilladt af vores reserveringsregler.

en: This is where you can add new accommodations to your hotel.
da_DK: Her kan du tilføje nye Indkvarteringer til dit hotel.

en: This is where you can add new rates.
da_DK: Her kan du tilføje nye priser.

en: This is where you can add new seasons.
da_DK: Her kan du tilføje nye sæsoner.

en: This month
da_DK: Denne måned

en: This plugin will display all system messages, labels, buttons in the language set in <em>General > Settings > Site Language</em>. If the plugin is not available in your language, you may <a href="%s">contribute your translation</a>.
da_DK: Dette plugin vil vise alle systembeskeder, etiketter, knapper på det valgte sproget i <em>Generelt > Indstillinger > Webstedssprog</em>. Hvis plugin'et ikke er tilgængeligt på dit sprog, kan du <a href="%s">bidrage din oversættelse</a>.

en: This quarter
da_DK: Dette kvartal

en: This text will appear on the checkout page.
da_DK: Denne tekst vil blive vist på checkout siden.

en: This week
da_DK: Denne uge

en: This year
da_DK: Dette år

en: Thursday
da_DK: Torsdag

en: Till
da_DK: Til

en: Time
da_DK: Tid

en: Timor-Leste
da_DK: Østtimor

en: Title
da_DK: Titel

en: Title:
da_DK: Titel:

en: To Pay
da_DK: At Betale

en: To generate the passcode, navigate to Administration > Account Settings > Order Settings in the sidebar, then scroll to Payment Gateway > Security/Authentication
da_DK: For at generere adgangskoden skal du navigere til Administration > Kontoindstillinger > Ordreindstillinger i sidepanelet, og derefter rulle til Betalingsgateway > Sikkerhed/Autentificering

en: To setup the callback process for 2Checkout to automatically mark payments completed, you will need to
da_DK: For at opsætte tilbagekøbsprocessen for 2Checkout tiol automatisk at markere betalinger fuldført, skal du

en: Today
da_DK: I dag

en: Tokenisation failed: %s
da_DK: Tokenisation fejlede: %s

en: Total
da_DK: I alt

en: Total Accommodations:
da_DK: Samlet antal indkvarteringer:

en: Total Booking Price
da_DK: Samlet pris for din booking

en: Total Bookings
da_DK: Bookinger i alt

en: Total Discounts
da_DK: Samlede rabatter

en: Total Fees
da_DK: Gebyr i alt

en: Total Paid
da_DK: Betalt I Alt

en: Total Price:
da_DK: Total Pris:

en: Total Sales
da_DK: Salg i alt

en: Total Services
da_DK: Tjenesteydelser I Alt

en: Total Without Taxes
da_DK: I alt ekskl. moms

en: Total bookings: %s
da_DK: Bookinger i alt: %s

[ctx: Total number of processed bookings]
en: Total
da_DK: I alt

en: Total:
da_DK: I alt:

en: Transaction Failed
da_DK: Transaktionen mislykkedes

en: Transaction ID
da_DK: Transaksjons ID

en: Translate texts with any translation program like Poedit, Loco, Pootle etc.
da_DK: Oversæt tekster med valgfrit oversættelse program som Poedit, Loco, Pootle osv.

en: Transnistrian ruble
da_DK: Transnistrian rubel

en: Trinidad and Tobago
da_DK: Trinidad og Tobago

en: Trinidad and Tobago dollar
da_DK: Trinidad og Tobago dollar

en: Tuesday
da_DK: Tirsdag

en: Tunisia
da_DK: Tunesien

en: Tunisian dinar
da_DK: Tunesiske dinar

en: Turkey
da_DK: Tyrkiet

en: Turkish lira
da_DK: Tyrkisk lira

en: Turkmenistan manat
da_DK: Turkmenske manat

en: Turks and Caicos Islands
da_DK: Turks- og Caicosøerne

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the <a>Hotel Booking & Mailchimp Integration</a>.
da_DK: Gør engangs-gæster til loyale kunder ved at sende automatiske markedsføringskampagner med <a>Hotel Booking & Mailchimp Integration</a>.

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the Hotel Booking & Mailchimp Integration.
da_DK: Gør engangs-gæster til loyale kunder ved at sende automatiske markedsføringskampagner med Hotel Booking & Mailchimp Integration.

en: Turquoise
da_DK: Turkis

en: Twice Daily
da_DK: To gange dagligt

en: Ugandan shilling
da_DK: Ugandisk shilling

en: Ukrainian hryvnia
da_DK: Ukrainsk hryvnia

en: Unable to create booking. Please try again.
da_DK: Kunne ikke oprette booking. Prøv venligst igen.

en: Unable to update booking. Please try again.
da_DK: Kan ikke opdatere booking. Prøv venligst igen.

en: Unfortunately, your transaction cannot be completed at this time. Please try again or contact us.
da_DK: Din transaktion kan desværre ikke gennemføres på nuværende tidspunkt. Prøv igen eller kontakt os.

en: United Arab Emirates
da_DK: Forenede Arabiske Emirater

en: United Arab Emirates dirham
da_DK: Forenede Arabiske Emirater-dirham

en: United Kingdom (UK)
da_DK: Storbritannien

en: United States (US)
da_DK: USA

en: United States (US) Minor Outlying Islands
da_DK: De Forenede Stater (US) Mindre Oversøiske Øer

en: United States (US) Virgin Islands
da_DK: Amerikanske jomfruøer

en: United States (US) dollar
da_DK: Amerikanske dollar

en: Unknown
da_DK: Ukendt

en: Unselect all
da_DK: Fravælg alle

en: Unsigned number
da_DK: Usigneret nummer

en: Until
da_DK: Indtil

en: Update
da_DK: Opdater

en: Update %s
da_DK: Opdater %s

en: Update Accommodation Category
da_DK: Opdater indkvarterings-kategori

en: Update Accommodation Tag
da_DK: Opdater Indkvarterings Tag

en: Update Amenity
da_DK: Opdater Bekvemmeligheder

en: Update Booking
da_DK: Opdater Booking

en: Update Pages
da_DK: Opdater Sider

en: Update Payment
da_DK: Opdater betaling

en: Update Rate
da_DK: Opdater pris

en: Uploaded to this accommodation
da_DK: Uploadet til denne indkvartering

en: Uploaded to this accommodation type
da_DK: Uploadet til denne type indkvartering

en: Uploaded to this booking
da_DK: Uploadet til denne booking

en: Uploaded to this payment
da_DK: Uploadet til denne betaling

en: Uploaded to this rate
da_DK: Uploadet til denne pris

en: Uploaded to this season
da_DK: Uploadet til denne sæson

en: Uploaded to this service
da_DK: Uploadet til denne tjeneste

en: Uploads directory is not writable.
da_DK: Mappen Uploads er ikke skrivbar.

en: Usage Count
da_DK: Antal brugte

en: Usage Limit
da_DK: Brugsgrænse

en: Use Source Accommodation to assign pre-filled booking information available in the original booking, e.g., full guest name, selected rate, services, etc.
da_DK: Brug oprindelig indkvartering til at tildele fyldte bookingoplysninger tilgængelige i den oprindelige booking, f.eks. fulde gæstenavn, valgte sats, tjenester osv.

en: Use only on page that you set as Checkout Page in <a href="%s">Settings</a>
da_DK: Brug kun på siden, som du har angivet som Check-out side i <a href="%s">Indstillinger</a>

en: Use only on page that you set as Search Results Page in <a href="%s">Settings</a>
da_DK: Brug kun på siden, som du har angivet som søgeresultatside i <a href="%s">indstillinger</a>

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s and a valid expiration date to test a payment.
da_DK: Brug kortnummeret %1$s med CVC %2$s og en gyldig udløbsdato til at teste en betaling.

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.
da_DK: Brug kortnummeret %1$s med CVC %2$s, en gyldig udløbsdato og en tilfældig 5-cifret ZIP-kode til at teste en betaling.

en: Use this shortcode on Booking Confirmed and Reservation Received pages
da_DK: Brug denne kortkode på Booking bekræftet og Reservation modtaget sider

en: Use this shortcode on the Booking Cancelation page
da_DK: Brug denne kortkode på siden til afbestilling af Booking

en: Use this shortcode to create the My Account page.
da_DK: Brug denne kortkode til at oprette siden Min konto.

en: Used for %cancellation_details% tag.
da_DK: Brugt til %cancellation_details% tag.

en: Used for %reserved_rooms_details% tag.
da_DK: Brugt til %reserved_rooms_details% tag.

en: User
da_DK: Bruger

en: User Approval Time setted in Hotel Booking Settings
da_DK: Bruger Godkendelse Tid indstillet i Hotel Booking indstillinger

en: User Cancellation Link
da_DK: Brugerens Annulleringslink

en: User ID
da_DK: Bruger-id

en: User Pays
da_DK: Bruger Betalinger

en: User account updated.
da_DK: Brugerkonto opdateret.

en: User can cancel booking via link provided inside email.
da_DK: Brugeren kan annullere reservationen via linket i e-mailen.

en: User is missing.
da_DK: Brugeren mangler.

en: User login
da_DK: Brugerlogin

en: User password
da_DK: Bruger adgangskode

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Valid (Lifetime)
da_DK: Gyldig (Livstid)

en: Valid until
da_DK: Gyldig indtil

en: Values:
da_DK: Værdier:

en: Values: integer, -1 to display all, default: "Blog pages show at most"
da_DK: Værdier: heltal, -1 for at vise alle, standard: "Blogsider vises højst"

en: Vanuatu vatu
da_DK: Vanuaisk vatu

en: Vatican
da_DK: Vatikanstaten

en: View
da_DK: Se

en: View Accommodation
da_DK: Se Indkvartering

en: View Accommodation Type
da_DK: Se indkvarteringstype

en: View Attribute
da_DK: Vis Egenskab

en: View Booking
da_DK: Se booking

en: View Button
da_DK: Vis Knap

en: View Coupon
da_DK: Se Rabatkupon

en: View Details
da_DK: Vis detaljer

en: View Payment
da_DK: Se Betaling

en: View Rate
da_DK: Gennemse priser

en: View Season
da_DK: Vis Sæson

en: View Service
da_DK: Vis Tjeneste

en: View:
da_DK: Vis:

en: Visible in Details
da_DK: Synlig i detaljer

en: Waiting
da_DK: Afventer

en: Wallis and Futuna
da_DK: Wallis og Futuna

en: Want to delete?
da_DK: Vil du slette?

en: Warning
da_DK: Advarsler

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received and confirmed.
da_DK: Vi er glade for at informere dig om, at din reservations anmodning er modtaget og bekræftet.

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received.
da_DK: Vi er glade for at informere dig om, at din reservation anmodning er modtaget.

en: We received your booking request. Once it is confirmed we will notify you via email.
da_DK: Vi har modtaget din bookinganmodning. Når det er bekræftet, vil vi give dig besked via e-mail.

en: We will need to check %d previous booking after importing and remove it if the booking is outdated. | We will need to check %d previous bookings after importing and remove the outdated ones.
da_DK[0]: Vi bliver nødt til at tjekke %d tidligere booking efter import og fjerne det, hvis bookingen er forældet.
da_DK[1]: Vi bliver nødt til at tjekke %d tidligere bookinger efter import og fjerne de forældede.

en: We will notify you by email once it is confirmed by our staff.
da_DK: Vi vil give dig besked via e-mail, når det er bekræftet af vores personale.

en: Webhook Secret
da_DK: Webhook Hemmelighed

en: Webhook received. Charge %s failed.
da_DK: Webhook modtaget. Opladning %s mislykkedes.

en: Webhook received. Charge %s succeeded.
da_DK: Webhook modtaget. Overførslen %s lykkedes.

en: Webhook received. Payment source %s failed and couldn't be processed.
da_DK: Webhook modtaget. Betalingskilden %s mislykkedes og kunne ikke behandles.

en: Webhook received. Payment source %s was cancelled by customer.
da_DK: Webhook modtaget. Betalingskilde %s blev annulleret af kunden.

en: Webhook received. The source %s is chargeable.
da_DK: Webhook modtaget. Kilden %s er opkrævningsværdig.

en: Wednesday
da_DK: Onsdag

en: Week
da_DK: Uge

en: Welcome
da_DK: Velkommen

en: West African CFA franc
da_DK: Vestafrikanske CFA franc

en: Western Sahara
da_DK: Vestsahara

en: Whether to display "View Details" button with the link to accommodation type.
da_DK: Om knappen "Vis detaljer" skal vises med linket til indkvarteringstypen.

en: Whether to display Book button.
da_DK: Om Booking knappen skal vises.

en: Whether to display details of the accommodation type.
da_DK: Om detaljer for indkvarteringstypen skal vises.

en: Whether to display excerpt (short description) of the accommodation type.
da_DK: Om der skal vises uddrag (kort beskrivelse) af indkvarteringstypen.

en: Whether to display featured image of the accommodation type.
da_DK: Om fremhævede billede af indkvarteringstypen skal vises.

en: Whether to display gallery of the accommodation type.
da_DK: Om der skal vises galleri af indkvarteringstypen.

en: Whether to display price of the accommodation type.
da_DK: Om prisen skal vises for indkvarteringstypen.

en: Whether to display title of the accommodation type.
da_DK: Om titlen på indkvarteringen skal vises.

en: Will be displayed on the checkout page.
da_DK: Vil blive vist på check-ud siden.

en: Write
da_DK: Skriv

en: Year
da_DK: År

en: Yemeni rial
da_DK: Yemenitisk rial

en: Yesterday
da_DK: I går

en: You Account Details
da_DK: Dine Kontooplysninger

en: You are not allowed to access this page.
da_DK: Du har ikke adgang til denne side.

en: You are using two instances of Hotel Booking plugin at the same time, please <a href="%s">deactivate one of them</a>.
da_DK: Du bruger to udgaver af Hotel Booking plugin på samme tid, <a href="%s">deaktivere en af dem</a>.

en: You can use multiple comma-separated emails
da_DK: Du kan bruge flere kommaseparerede e-mails

en: You cannot edit the imported booking. Please update the source booking and resync your calendars.
da_DK: Du kan ikke redigere den importerede booking. Opdater kildereservationen og synkroniser dine kalendere.

en: You cannot manage terms of trashed attributes.
da_DK: Du kan ikke administrere vilkår for kasserede egenskaber.

en: You do not have permission to assign API Keys to the selected user.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at tildele API-nøgler til den valgte bruger.

en: You do not have permission to do this action.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at udføre denne handling.

en: You do not have permission to edit API Keys
da_DK: Du har ikke tilladelse til at redigere denne API-nøgle

en: You do not have permission to edit this API Key
da_DK: Du har ikke tilladelse til at redigere denne API-nøgle

en: You do not have permission to revoke API Keys
da_DK: Du har ikke tilladelse til at slette denne API-nøgle

en: You do not have permission to revoke this API Key
da_DK: Du har ikke tilladelse til at slette denne API-nøgle

en: You may also email the <a href="%s" target="_blank">balance payment request</a> link to your guests.
da_DK: Du kan også sende <a href="%s" target="_blank">saldo betalingsanmodning</a> til dine gæster.

en: You may customize plugin translation by editing the needed texts or adding your translation following these steps:
da_DK: Du kan tilpasse plugin oversættelse ved at redigere de nødvendige tekster eller tilføje din oversættelse efter disse trin:

en: You will be redirected to a secure page to complete the payment.
da_DK: Du vil blive omdirigeret til en sikker side for at fuldføre betalingen.

en: Your Information
da_DK: Dine oplysninger

en: Your License Key does not match the installed plugin. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>How to fix this.</a>
da_DK: Din licensnøgle matcher ikke det installerede plugin. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>Hvordan man løser dette.</a>

en: Your Merchant ID can be found in the top-right corner of the screen after logging in to the Beanstream Back Office
da_DK: Dit profil-id kan findes i øverste højre hjørne af skærmen efter at have logget ind på Beanstream Back Office

en: Your booking is approved
da_DK: Din booking er godkendt

en: Your booking is cancelled
da_DK: Din booking er annulleret

en: Your booking is confirmed. Thank You!
da_DK: Din booking er bekræftet. Tak!

en: Your booking is placed
da_DK: Din booking er placeret

en: Your booking request is expired. Please start a new booking request.
da_DK: Din booking forespørgsel er udløbet. Start venligst en ny booking forespørgsel.

en: Your database is being updated in the background.
da_DK: Din database opdateres i baggrunden.

en: Your reservation is canceled.
da_DK: Din reservation er annulleret.

en: Zambian kwacha
da_DK: Zambiansk kwacha

[ctx: Zero price]
en: Free
da_DK: Gratis

en: custom field name
da_DK: navn på Brugerdefineret felt

en: date in format %s
da_DK: dato i formatet %s

en: days
da_DK: dage

en: empty string
da_DK: tom streng

en: for
da_DK: til

en: from %s
da_DK: fra %s

[ctx: from 10:00 am]
en: from
da_DK: fra

en: integer number
da_DK: heltal

en: integer, -1 to display all, default: "Blog pages show at most"
da_DK: integer, -1 for at vise alle, standard: "Blogsider vises højst"

en: nights
da_DK: nætter

en: none
da_DK: ingen

en: of %d accommodation available. | of %d accommodations available.
da_DK[0]: af %d tilgængelig indkvartering.
da_DK[1]: af %d tilgængelige indkvarteringer.

en: time(s)
da_DK: tid(er)

[ctx: until 10:00 am]
en: until
da_DK: indtil

en: whitespace separated css classes
da_DK: blanke tegn adskilt css klasser

en: x %d guest | x %d guests
da_DK[0]: x %d gæst
da_DK[1]: x %d gæster

en: x %d time | x %d times
da_DK[0]: %d gang
da_DK[1]: %d gange

en: — Add new —
da_DK: — Tilføj ny —

en: — Any —
da_DK: — enhver —

en: — Select —
da_DK: — Vælg —
